Robert O'Harrow: No place to hide

Publikacija

Robert O'Harrow: No place to hide

Ranije potpuno komercijalan, biznis “totalne informativne svesti” je nakon napada Al Qaede na SAD, napravio živahne veze sa državnim organima i sada koristi prikupljene podatke za praćenje stanovnika. Privatni podaci svakoga na teritoriji SAD, njihov način života, pa čak ni DNK, nisu više tajna. Finalista Pulitzerove nagrade, novinar Washington Posta, vodi Amerikance u svet koji možda i ne žele da upoznaju.

Izdavač: Free press, 2006

Priredila ekipa NetNovinar.org

Knjiga "No place to Hide" (Nigde da se sakriješ) novinara Washington Post-a Roberta O'Harrowa govori o formiranju takozvane bezbednosno-industrijske korporacije u SAD nakon 11. septembra 2001, koja u cilju nacionalne bezbednosti zadire i u lični život svojih građana, prateći njihovo kretanje i ponašanje. Autor čitaoce vodi iza zidova tajni i pokazuje kako svet sve brže kroči put društva sa neprestanim nadzorom.

Posle višegodišnjeg istraživanja, O'Harrow je došao do otkrića da su nakon tragičnog 11. septembra 2001. bezbednosne službe SAD uz pomoć pojedinih kompanija za visoke tehnologije stvorile ogromne rezervoare informacija koji su u vezi sa skoro svim aspektima života njenih građana, a sve pod izgovorom veće bezbednosti države i njenih građana, i borbe protiv terorozma.

- Kada na primer upotrebljavate mobilne telefone, vaše telefonske kompanije u svakom trenutku mogu vas locirati. Sve se pomno beleži i kada koristite svoje kreditne kartice. Svaki vaš korak se registruje i analizira. Dok odlazite na posao, u kupovinu, putujete avionom ili surfujete Internetom, posmatraju vas. Znaju gde živite, koliko vredi vaša kuća, imena vaših prijatelja, familije, u nekim slučajevima čak i šta čitate. Proizvođači softvera i kompjutera ulaze nam čak i u prostorije u kojima svakodnevno obitavamo i putem njih zadiru u intimni život, saznaju mnogo šta o nama samima i sa kim i kako komuniciramo – kaže autor.

Ova na prvi pogled naučno-fantastična priča, bar kako tvrdi O'Harrow, je samo rutinska aktivnost obaveštajnih službi u SAD i brzorastućih visokotehnoloških nacionalnih industrija. O'Harrow otkriva i na koji način su vladine službe formirale nacionalnu obaveštajnu infrastrukturu uz pomoć pojedinih privatnih kompanija. Takođe, ispituje i uticaj novoformiranog bezbednosnog sistema na tradicionalne nacionalne i građanske slobode, autonomiju i privatnost. O’Harrow navodi i načine na koje ove aktivnosti prete da ugroze čak i najznačajnije društvene vrednosti, a sve pod velom bezbednijeg života i okruženja. Konačno, kada se informatička revolucija susretne sa potrebama nacionalne bezbednosti, kako kaže O'Harrow, više ne postoji mesto na kojem bi ste se mogli sakriti.

No place to Hide, kako se nada autor ove istraživačke knjige, ima za cilj da učini veći uticaj na društvo od onog koji bi mogla učiniti bilo koja organizacija.

Poslednje poglavlje ove knjige dostupno je na adresi http://www.noplacetohide.net/chapter.html.

Robert O'Harrow, novinar ekonomske rubrike Washington Post-a, specijalista za teme iz oblasti informacionih tehnologija, pre nekoliko godina je, posle serije objavljenih tekstova na temu privatnosti i savremenih tehnologija, bio u najužem krugu za dobitnika Pulicerove nagrade.

Izvori: http://www.noplacetohide.net/
http://www.muckraker.org/pg_one_investigation-1211-9-0.html
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A33493-2005Feb17.html