Usvojen novi Kodeks novinara i novinarki Srbije

Poštovanje dostojanstva – novo poglavlje u Kodeksu novinara Srbije

Usvojen novi Kodeks novinara i novinarki Srbije

Uvedene nove odredbe o poštovanju dostojanstva, umjetnoj inteligenciji i društvenim mrežama.

foto: Screenshot / Vijeće za štampu Srbije

Udruženje novinara Srbije (UNS) usvojilo je na godišnjoj skupštini u subotu novi Kodeks novinara i novinarki Srbije, čime je ovaj dokument stupio na snagu. Prethodno je Kodeks usvojilo i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), kako su objavili UNS i NUNS.

Kodeks donosi značajne izmjene u odnosu na prethodni i prilagođen je savremenim izazovima novinarstva. U novi Kodeks uvrštene su odredbe koje se odnose na poštovanje dostojanstva, pravo na zaborav, kao i smjernice za korištenje umjetne inteligencije i društvenih mreža. Osim općih principa, Kodeks sadrži i praktične smjernice koje novinarima mogu pomoći u svakodnevnom radu.

Jedna od ključnih novina, kako prenose novinarska udruženja, je uvođenje poglavlja "Poštovanje dostojanstva", koje pruža smjernice za izvještavanje o maloljetnicima, osobama s invaliditetom, nacionalnim manjinama i LGBT populaciji. Članovi radne grupe koji su učestvovali u izradi nacrta procijenili su da je u medijskoj praksi poštovanje dostojanstva često zanemareno, kako u izvještavanju o žrtvama nesreća, tako i u izvještavanju o javnim ličnostima.

U ovom poglavlju se navodi da novinari i novinarke ne smiju zloupotrebljavati emocije drugih ljudi, njihovo neznanje ili nedovoljnu sposobnost rasuđivanja. Također, ne smiju izvještavati sa sahrana, osim u slučaju visoko pozicioniranih javnih ličnosti, niti podsticati strahove ili neutemeljene nade javnosti.

Kada je riječ o pravu na zaborav, Kodeks dozvoljava urednicima da uklone ime i podatke o ličnosti iz sadržaja online medija na zahtjev osobe čija su prava povrijeđena, ali pod uslovom da njihovo objavljivanje nije u javnom interesu i da zaštita privatnosti ima prednost nad javnim interesom.

Mediji moraju transparentno, odgovorno i srazmjerno koristiti umjetnu inteligenciju pri stvaranju sadržaja, te snose potpunu odgovornost za objavljeno. Također su dužni obavijestiti javnost kada je sadržaj kreiran korištenjem alata zasnovanih na umjetnoj inteligenciji. 

Izvori na društvenim mrežama se trebaju koristiti kao i svi drugi izvori. Novinari smiju objavljivati privatne fotografije i zapise građana sa društvenih mreža samo uz saglasnost, osim kada javni interes prevladava ili je sadržaj namijenjen javnosti. 

Uvedena je i odredba o rodno osjetljivom jeziku.

“Novinar treba da koristi rodno osjetljiv jezik, da se trudi da ravnomjerno uključi sagovornike različitih grupa relevatnih za temu (rod, etničko porijeklo, starosno doba, seksualna orijentacija) i da odgovorno pristupa različitostima u društvu“, piše u Kodeksu.

Prethodni Kodeks novinara i novinarki Srbije UNS i NUNS usvojili su 2006. godine. Radnu grupu koja je radila na prijedlozima izmjena Kodeksa novinara Srbije činili su prof. dr Snježana Milivojević, Tamara Skrozza, Olivera Milošević, Kristina Kovač Nastasić, Nevena Martinović, Nadežda Budimović i Nino Brajović.

Kodeks novinara Srbije dostupan je na ovom linku.

Izvor: NUNS, UNS

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.