Skroz uz Skrozzu: Mnoštvo reakcija i izraza solidarnosti za novinarku Tamaru Skrozzu
Skroz uz Skrozzu: Mnoštvo reakcija i izraza solidarnosti za novinarku Tamaru Skrozzu
01/08/2024
Upućeni pozivi da se poduzmu mjere zaštite Tamare Skrozze
foto: Društvene mreže
Najnovije saopštenje ministra za informisanje i telekomunikacije Srbije Dejana Ristića je sramno i otvara put ka daljoj hajci i ugrožavanju sigurnosti novinarke Tamare Skrozze, saopštila je Koalicija za slobodu medija.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Srbije objavilo je jučer saopštenje u kojem navodi da je najnoviji primjer “sve učestalijih manifestacija govora mržnje i otvorenog poziva na nasilje i/ili čak i na ubistva neistomišljenika” dio izjave Tamare Skrozze dat u emisiji “Da sam ja neko“ emitovanoj početkom juna ove godine u programu TV N1.
U saopšenju ministarstva citira se izjava novinarke o događajima koji su se odigrali tokom noći između 5. i 6. oktobra 2000. godine i da je novinarka u emisiji rekla da je ta noć trebala da bude drugačija i da su se građani Srbije nakon nje trebali probuditi u jednoj drugačijoj Srbiji bez nekih ljudi.
Ministarstvo navodi da je Skrozza u tom dijelu ''implicitno izrazila žaljenje zbog toga što pojedini državni zvaničnici nisu bili lišeni života''.
Koalicija za slobodu medija je izjavila da je ministar učitao riječi koje nisu izgovorene i da ih tumači na svoj način. Dodali su da je ovo saopštenje potvrda da je sve dio organizovane kampanje blaćanja novinara, te su pozvali ministra na ostavku.
''Dokaz da koleginica Skrozza nije izgovorila ono što joj je imputirano govori podatak da niko od gledalaca, ali ni nadležnih organa nije reagovao onda kada je emisija 'Da sam ja neko' emitovana (4. juna 2024. godine), odnosno pre dva meseca”, saopšteno je iz Koalicije.
Pored ovog saopštenja, mediji bliski vlasti u Srbiji već tri dana vode organizovanu kampanju blaćenja novinarke.
“Suprotno onome što je na sastancima sa novinarskim i medijskim udruženjima obećao, a to je zalaganje za profesionalno novinarstvo i očuvanje informisanja u javnom interesu, ministar otvoreno staje u odbranu tabloidnog novinarstva čiji je uređivački koncept zasnovan na nepoštovanju pravila profesije, a guši svaku pristojnu kritičku misao”, piše u saopštenju Koalicije.
Nakon kampanje na Skrozzu uslijedio je niz reakcija podrške i izražavanja solidarnosti.
Grupa “Novinarke protiv nasilja” smatra da je Skrozza meta jer neumoljivo i hrabro brani sve principe ljudske i medijske etike tokom čitave svoje karijere i njen je rad u velikoj meri postavio temeljne vrijednosti i principe na kojima je osnovana ta grupa.
„Zato se priključujemo zahtevu njene redakcije i pozivamo nadležne institucije, Stalnu radnu grupu za bezbednost novinara, novinarska i medijska udruženja, i sve organizacije koji se zalažu za slobodu medija i bezbednost novinara i novinarki da reaguju i zaštite našu koleginicu od napada i pretnji”, istaknuto je u saopštenju ove grupe.
Udruženje novinara Srbije (UNS) takođe je osudilo i smatra nedopustivim i opasnim optužbe koje mediji bliski vlasti iznose protiv nje.
Ukazali su da ovakve neutemeljene optužbe mogu biti okidač za nasilje nad Tamarom Skrozzom i njenom porodicom, te da ovakve kampanje samo doprinose ionako teškom položaju i sigurnosti novinara u Srbiji.
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) naglašava da je Skrozza na meti otvorene organizovane hajke koja se vodi u “maniru svojstvenom zločinačkim ideologijama, uz montirane izjave, lažne optužbe, medijsku mašineriju i podršku državnih zvaničnika”.
NDNV zahtijeva promptnu reakciju tužilaštva, te adekvatno sankcionisanje medija koji zloupotrebljavaju javni prostor za širenje lažnih vijesti, govora mržnje i zastrašivanje građana.
Pozvali su oglašivače da prekinu saradnju sa medijima koji na taj način kreiraju opasno okruženje i građane da bojkotuju takve medije koji promovišu nasilje.
Reagovanju na kampanju protiv Tamare Skrozze priključilo se i 50 polaznica i polaznika svih devet generacija Škole digitalnog novinarstva Slavko Ćuruvija fondacije.
“Tamara je naša učiteljica medijske etike, koja je na nas prenela beskrajno važno znanje, zahvaljujući kom danas etično i profesionalno obavljamo novinarski poziv. Ona je čuvarka ljudskog dostojanstva i integriteta u medijima i neko ko se uvek bori za medijsku etiku”, piše između ostalog u pismu.
I osnivači Regionalne novinarske nagrade “Srđan Aleksić” najoštrije su osudili linč nad Skrozzom koja je dobitnica nagrade “Srđan Aleksić”. Linč, kako su naveli u saopštenju, sprovodi režim u Srbiji i njemu bliska tabloidna, propagandna glasila, a čije pisanje, navode, ugrožava njen život i šalje zastrašujuću poruku na šta je sve režim spreman u gušenju kritičke misli i slobode medija.
Pozvali su ne samo novinare i medijske radnike i radnice, već i društva u regionu da podignu glas i stanu solidarno uz nju i sve one koji se posljednjih mjeseci nalaze na meti linča režima u Srbiji i njegovih propagandnih glasila.
Pozvali su i zainteresovanu međunarodnu javnost da s pažnjom prati i reaguje na sunovrat demokratije i slobode izražavanja u Srbiji, dok ne bude prekasno.
Izvor: NUNS, Danas, Fondacija Slavko Ćuruvija, Cenzolovka, UNS, NDNV, Helsinški parlament građana Banjaluka
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.