Na Međunarodni praznik rada BH novinari pozivaju na borbu za bolje plaćen novinarski posao
![Na Međunarodni dan rada BH novinari pozivaju na borbu za bolje plaćen novinarski posao](https://media.ba/sites/default/files/styles/full_article/public/field/image/novinari_mediji_9756_1.jpg?itok=k3RvnHrD)
Na Međunarodni praznik rada BH novinari pozivaju na borbu za bolje plaćen novinarski posao
Jedna četvrtina novinara ima plaću ispod hiljadu maraka mjesečno u BiH.
Foto: Mediacentar
Upravni odbor Udruženja BH novinari na Međunarodni praznik rada objavio je saopštenje kojim skreće pažnju na težak radno-pravni i socijalni položaj novinara i novinarki u Bosni i Hercegovini, kao i nesigurne radne uvjete i kršenje prava na sindikalno organizovanje i djelovanje.
Prema posljednjem istraživanju BH novinara, većina novinara i novinarki ima plaće koje ne omogućavaju dostojanstven život, ekonomsku sigurnost i nezavisnost. Za 24 posto novinara i novinarki mjesečna primanja su ispod 1.000 konvertibilnih maraka, njih 56 posto zaradi od 1.000 do 2.000 BAM na mjesečnom nivou, dok samo 2 posto ima primanja iznad iznosa sindikalne potrošačke korpe. Posebno zabrinjava podatak da su najmanje plaćeni početnici i novinari na zalasku karijere, što dugoročno novinarsku profesiju čini manje perspektivnom i jednom od najlošije plaćenih u BiH, navodi Udruženje BH novinari.
“Upravni odbor BH novinara naglašava kako mnogi novinari i novinarke rade bez adekvatnog ugovora o radu, neki i po 10 godina, poslodavaci ne plaćaju penziono i zdravstveno osiguranje čak ni u javnim medijima. Novinarska radna sedmica je najčešće iznad 40 radnih sati, bez plaćenog prekovremenog rada i rada u vrijeme vikenda. Novinari i novinarke često nemaju pravo na zakonom propisan godišnji odmor, kao ni plaćeno bolovanje i druga odsustva.
Naglasili su i da se u medijima krši prava na sindikalno organizovanje i djelovanje, pravo na štrajk i druge oblike legitimne borbe za radnička prava u medijima. U BiH ne postoji reprezentativan i jedinstven sinikat novinara iako za to postoje zakonske mogućnosti u oba bh. entiteta i Brčko Distriktu. Tek 16 posto medija ima sindikalne organizacija a samo nekolicina vijeće uposlenika.
“Danas, na Međunarodni dan rada, Upravni odbor BH novinara poziva sve novinare i novinarke iz BiH na radničku soldarnost, podršku i zajednički borbu za bolje plaćen novinarski posao, smanjenje prekarijata u medijima, kao i više socijalne pravde i zakonske zaštite, te neodložno formiranje novinarskog sindikata kao legitimnog sredstva zagovaranja i zaštite prava medijskih radnika i radnica”, naveli su iz Udruženja BH novinara.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.