News University: Besplatno učenje na daljinu

Web Sajt

News University: Besplatno učenje na daljinu

Web sajt News University, iza kog stoji ugledni Poynter institut za medijsku edukaciju, nudi nekoliko desetina većinom besplatnih online kurseva iz svih oblasti medijskog rada. Iskusni novinari i predavači vode vas od osnovnih do vrlo specijalizovanih znanja i veština uz pomoć videa, kvizova, testova, animacija i simulacija situacija iz profesionalnog života, pa čak i kroz online igre. Kursevi se ne ocenjuju i možete ih „pohađati“ više puta.

Poynter Institut, jedna od najuglednijih ustanova za medijsku edukaciju u SAD, osnovala je 2005, uz finansijsku pomoć Knight fondacije, News University – internet stranice na kojima se mogu pohađati online kursevi iz mnogih oblasti novinarstva i drugih poslova u medijima, besplatno ili za simboličnu nadoknadu. Autori ovih kurseva iskusni su medijski profesionalci, a često i predavači na uglednim katedrama za novinarstvo i medije u SAD-u i na Poynter Institutu.

NewsU se razvija veoma dinamično, i ponuda kurseva - za koje vam treba internet i osnovno znanje engleskog jezika – se stalno širi.

Kursevi su podeljeni u kategorije:

- ’broadcast’ (elektronski mediji),

- ’design, graphics, type’ (dizajn, grafika i tipografija),

- ’diversity’ (izveštavanje o različitostima),

- ’editing’ (uređivanje),

- ’ethics’ (etika),

- ’journalism 101’ (univerzalne novinarske veštine, znanja, alati i tehnike),

- ’leadership, management’ (liderstvo i menadžment),

- ’media audiences, convergence (medijska publika i konvergencija),

- ’newspapers, print’ (novine, štampa),

- ’online, multimedia’ (internet, novi mediji),

- ’photojournalism’ (fotonovinarstvo),

- ’reporting’ (izveštavanje), - ’writing’ (pisanje).

Većina kurseva (takozvani „self-directed“ moduli) podrazumevaju da sami birate redosled kojim ćete prolaziti kroz poglavlja, pri čemu se slobodno krećete po dodatnim materijalima kao što su rečnici termina, preporučeni izvori i saveti. Možete ih pratiti ritmom koji vam odgovara - uključite se i isključite iz kursa kad poželite i vratite se da pregledate materijal koliko god hoćete puta.

Ovi kursevi koriste sve prednosti online medija – kombinaciju interaktivnosti, flash animacija, audio, video, kvizove, testove, simulacije situacija, pa čak i igre, tako da korisnika „uvlače“ u materiju i angažuju ga više no što bi to običan zbir web stranica učinio.

Najjednostavniji oblik interaktivnosti je beskrajno korisna, naročito za osobe kojima engleski nije prvi jezik, praksa definisanja pojmova unutar edukativnog materijala. Dovedite kursor na obeleženi pojam i dobićete u posebnom prozoru kratku i jasnu definiciju.

Čak i ako ne poznajete dobro englesku terminologiju, na primer, u oblasti poslovne organizacije dnevnog lista (ne znate, recimo, termine za urednike na različitim pozicijama unutar redakcijske hijerarhije), modul na ovu temu možete lako pratiti jer su termini jasno definisani, a definicije dostupne pokretom miša.

U programu za urednike „Frontline Editors Introduction: Understanding Leadership Styles“ (čija je autorka profesorka na Missouri School of Journalism, koja predaje i na Poynter institutu), proći ćete kroz dvadeset situacija u kojima se redakcijski urednici širom sveta svakodnevno zatiču, sa po tri ponuđene reakcije. Odaberite svoju i istog trena ćete dobiti evaluaciju tog postupka i preporuku veština koje treba da razvijate za bolje rezultate i uspešniju karijeru, kao i preporuku izvora za dodatno učenje.

Interaktivnost je dovedena do vrhunca animiranim kursom „Interview“, na kojem vas Christopher Scanlan, guru novinarskog pisanja i predavač na Poynter Institutu, vodi kroz tehnike intervjua simulacijom novinarskog zadatka čiji su deo i „živi“ urednici koji vam daju zadatke, mrzovoljni sagovornik iz gradske većnice, i sam Scanlan koji vas kroz telefonsku animaciju „zivka“ da vas savetuje i nudi vam pisane materijale koji će vas izvući iz nevolje i naučiti vas mnogim korisnim veštinama.

Iako veliki broj modula pokriva osnovna znanja, mogu biti zabavni i veoma iskusnim profesionalcima, kao što je to na primer online igrica „Budi reporter“ (u segmentu „Izveštavanje“).

Ako se pak upustite u pomenuti kurs „Uvod u redakcijsko uređivanje: razumevanje stilova vođstva“, proći ćete kroz dvadeset scenarija veoma specifičnih situacija koje zahtevaju predznanje, uredničko i lidersko iskustvo.

Druga vrsta kurseva su grupni seminari (obično se plaćaju), na kojima se učesnici okupe u virtuelnom prostoru na web stranicama NewsU, logujući se sa bilo koje tačke planete u bilo koje doba tokom nekoliko dana ili sedmica. Trener vodi grupu radeći sa svakim polaznikom individualno putem e-maila i chata, a polaznici dobijaju materijale za čitanje, zadatke za pisanje, i sudeluju u grupnim online diskusijama (takođe chat).

Primera radi, program „Writing Better Headlines“ („Pisanje boljih naslova“) za urednike u desku traje četiri sedmice, sa procenjenim utroškom vremena polaznika između dva i četiri sata nedeljno. Ovaj program koji vodi Kenn Finkel, predavač sa 30 godina iskustva u redakcijama kao što su The New York Times i The Miami Herald, košta veoma razumnih 249 američkih dolara.

Webinari ili e-seminari su “živi“ seminari u realnom vremenu. Registrujete se unapred i u zakazano vreme se uključujute u seminar, slušate predavača, pratite power point prezentaciju i učestvujete postavljajući pitanja. Za one koji ne mogu da prate webinare uživo, NewsU nudi snimke. Korištenje snimaka webinara je za sada besplatno, dok se učešće na „živim“ webinarima plaća (ako ste se registrovali kao korisnik sajta NewsU, što je besplatno, dobijate značajan popust, pa webinar uživo možete pratiti za nekih 7 američkih dolara, dok je puna cena obično oko 20 dolara).

Specijalizovani kursevi se bave i pokrivanjem pojedinih resora, kao što su: manjine, kvalitet voda, policija i kriminal, sudovi, zbrinjavanje dece bez roditeljskog staranja... Jedan ceo kurs je posvećen i pisanju o umrlim javnim ličnostima („Writing Obituaries“).

Ako vaš resor nije među navedenima, svakako će vam pomoći program „Beat Basics and Beyond“ („Osnove pokrivanja resora i još ponešto“) koji je za novinare koji počinju karijeru u bilo kom resoru napravio Steve Buttry, direktor specijalnih programa American Press Institutea. Od definisanja granica resora i tema koje on pokriva, korisnik će proći izvanredno korisne lekcije (na primer o formiranju i održavanju mreže izvora) uz zabavne momente kao što je fiktivni novinski oglas „lične prirode“: „Izvor traži poštenog, vrednog reportera sa kojim bi delio informacije. Mora biti dostupan, pošten, skroman, stručnjak, pažljiv, radoznao, saosećajan i da ume da sasluša“.

NewsU nudi i kurseve koji vam, u našoj medijskoj praksi, možda nikada neće zatrebati, ali su toliko zanimljivi da je vrlo verovatno da ćete proći kroz njih iz čiste znatiželje – i ipak naučiti mnogo novog i korisnog.

Od softvera, za korištenje kurseva NewsU potrebna je samo poslednja verzija Flasha (link za instalaciju imate uz svaki kurs).

NewsU ima i blog na čijim postovima novinari, urednici i novinarske organizacije postavljaju brojne linkove na web stranice u vezi sa novinarstvom, a od kojih će neki biti korisni i novinarima našeg regiona.

News Universitu nalazi se na adresi: http://www.newsu.org/