Izraelske odbrambene snage ne prestaju s napadima na Pojas Gaze.
foto: Screenshot / X
U izraelskom zračnom napadu rano ujutro u ponedjeljak poginuo je novinar Helmi Al-Faqaawi, koji je radio za televiziju Palestine Today. U napadu je pogođen šator postavljen pored bolnice Al Nasser u Khan Yunisu, u južnoj Gazi, koji koriste medijski radnici.
U napadu je, pored novinara, ubijena još jedna osoba, a ranjeno je devet osoba, među kojima i šest novinara. Guardian piše da su dvoje od šest povrijeđenih novinara u zračnom napadu u kritičnom stanju — jedan je zadobio teške opekotine, a drugi povredu glave.
Osude napada i ubistva stigle su od Međunarodne federacije novinara (IFJ) i Komiteta za zaštitu novinara (CPJ).
Direktorica CPJ-a za Bliski istok i Sjevernu Afriku Sara Qudah kazala je da ovo nije prvi put da su Izraelske odbrambene snage (IDF) gađale šator u kojem su se sklonili novinari u Gazi. Naglasila je da je nedjelovanje međunarodne zajednice omogućilo da se napadi na medije nastave nekažnjeno, potkopavajući napore da se počinitelji pozovu na odgovornost.
“CPJ poziva vlasti da omoguće hitnu evakuaciju ranjenih, od kojih su neki zadobili teške opekotine, radi pružanja medicinske pomoći, te da prestanu s napadima na ionako devastiranu novinarsku zajednicu u Gazi”, rekla je Qudah.
Novinarska agencija Reuters verifokovala je snimke na kojima se vide ljudi kako pokušavaju ugasiti vatru u šatoru, kao i slike osobe koja pokušava spasiti novinara u plamenu, piše CPJ.
Palestinski novinarski sindikat (PJS) takođe je izvijestio o ubistvu Al-Faqaawija. U saopštenju PJS-a ponovljen je hitan poziv Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda da djeluje brzo i usvoji rezoluciju kojom bi se zaustavili masakri i genocid koji se, kako je navedeno, trenutno provodi nad cijelim palestinskim narodom, uključujući i novinare.
Sindikat je pozvao i Međunarodni krivični sud da ubrza postupke i razmatranje žalbi podnesenih protiv izraelskih ratnih zločinaca, među kojima je na prvom mjestu, kako je istaknuto, izraelski premijer Benjamin Netanyahu.
Uputio je i apel svim organizacijama za ljudska prava, kao i institucijama posvećenim slobodi medija i izražavanja širom svijeta, te svim medijskim organizacijama, da razotkriju masakre i zvjerstva koja su izraelske okupacione snage počinile nad novinarima u Gazi. Ti zločini, kako je naveo PJS, spadaju među najgnusnije u historiji novinarstva.
Agencija Associated Press (AP) piše da je, pored novih napada na Gazu, Izrael od početka marta zabranio i uvoz hrane, goriva, lijekova i humanitarne pomoći.
Krajem prošlog mjeseca Izraelske odbrambene snage
ubile su još dva novinara iz Gaze. U dva odvojena zračna napada, poginuo je novinar Hossam Shabat, saradnik Al Jazeere Mubasher. Istog dana stradao je i Mohammed Mansour, novinar Palestine Today, kada je pogođen njegov stan u Khan Yunisu. U tom napadu ubijeni su i njegov sin i supruga.
Tokom rata u Gazi, prema podacima IFJ, ubijeno je najmanje 155 palestinskih novinara i medijskih radnika.
__
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.