Britanski regulator objavio smjernice koje tehnološke kompanije moraju slijediti
Britanski regulator objavio smjernice koje tehnološke kompanije moraju slijediti
Tehnološke kompanije će morati formirati stručne timove za moderaciju sadržaja te unaprijediti algoritme.
foto: Pixabay
Britanski regulator za komunikacije Ofcom objavio je nove kodekse prakse i smjernice koje tehnološke kompanije moraju primijeniti kako bi se uskladile s Zakonom o online sigurnosti. Ovo bi trebalo osigurati bolju zaštitu djece i odraslih od štetnog sadržaja na internetu.
Ofcom je jučer saopćio da će stanovnici Ujedinjenog Kraljevstva biti bolje zaštićeni od ilegalnog sadržaja na internetu, jer su tehnološke firme sada zakonski obavezne da počnu poduzimati mjere za suzbijanje kriminalnih aktivnosti na svojim platformama i da ih učine sigurnijim po dizajnu.
Platforme obuhvaćene zakonom imaju rok od tri mjeseca da procijene rizik od pojavljivanja nezakonitog sadržaja na svojim servisima. Od 17. marta naredne godine, kompanije će morati početi primjenjivati sigurnosne mjere za te rizike, a Ofcom će nadzirati njihov napredak. Smjernice detaljno objašnjavaju kako platforme trebaju da se nose s tim rizicima.
Smjernice nalažu da će tehnološke kompanije morati imenovati direktora odgovornog za usklađivanje s regulativom, formirati stručne i osposobljene timove za moderaciju sadržaja, brže reagovati na prisustvo nezakonitog materijala, poput sadržaja povezanog sa samoubistvom, unaprijediti algoritme kako bi spriječili širenje ilegalnih sadržaja, te uklanjati naloge koje vode terorističke grupe.
Guardian navodi da se od tehnoloških platformi očekuje da korisnicima omoguće jednostavne alate za prijavu sadržaja, koji potvrđuju prijem žalbe i navode rok za njeno rješavanje. Najveće platforme dodatno moraju omogućiti opcije za blokiranje i utišavanje naloga, kao i onemogućavanje komentara. Ofcom također očekuje da platforme uvedu automatizovane sisteme za otkrivanje materijala koji sadrži seksualno zlostavljanje djece.
Novi kodeksi i smjernice sada će se primjenjivati na servise za dijeljenje datoteka, poput Dropboxa i Mega-e, koji predstavljaju "visok rizik" za distribuciju nezakonitog materijala.
Britanski sekretar za tehnologiju Peter Kyle za Guardian je napisao da ovo znači da će po prvi put tehnološke firme biti prisiljene da proaktivno uklone ilegalni sadržaj na internetu. Ako to ne učine, kako je dodao, suočit će se s ogromnim kaznama a ako je to potrebno, Ofcom može tražiti od sudova da blokiraju pristup njihovim platformama u Velikoj Britaniji.
Organizacije za zaštitu djece ipak su kritikovale nove smjernice. Iz Fondacije Molly Rose za Guardian su rekli da su zaprepašteni što nema konkretnih mjera za rješavanje sadržaja vezanog za samopovređivanje i samoubistvo. Iz Britanske dobrotvorne organizacije za djecu NSPCC je rečeno da su jako zabrinuti jer se od platformi poput WhatsAppa neće zahtijevati uklanjanje nezakonitog sadržaja ako to nije tehnički izvedivo.
Zakon o online sigurnosti usvojen je prošle godine i obuhvata širok spektar online servisa, uključujući platforme koje omogućavaju korisnički generisan sadržaj, kao što su društvene mreže i veliki pretraživači. Zakon postavlja strože standarde za platforme poput Facebooka, YouTubea i TikToka, s posebnim naglaskom na zaštitu djece i uklanjanje štetnog sadržaja.
Kazne za nepoštovanje zakona mogu iznositi do 10% globalnog godišnjeg prihoda kompanije ili 18 miliona funti, zavisno od toga koji je iznos veći.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.