Međunarodne organizacije zahtijevaju oslobađanje pritvorenih novinara u Turskoj

Međunarodne organizacije zahtijevaju oslobađanje pritvorenih novinara u Turskoj

Međunarodne organizacije zahtijevaju oslobađanje pritvorenih novinara u Turskoj

U četiri grada u Turskoj privedeno je najmanje sedam novinara

foto: MLSA

Međunarodne novinarske organizacije i grupe za slobodu govora upozorile su na pritvaranje sedam novinara iz Turske, pozivajući na njihovo hitno oslobađanje.

Novinari su privedeni tokom operacija koje su provedene širom Turske 26. novembra u ranim jutarnjim racijama, a među privedenim novinarima su Roza Metina i Ahmet Sümbül u Diyarbakiru, Erdoğan Alayumat, Bilge Aksu, Tuğçe Yılmaz i Suzan Demir u Istanbulu, Mehmet Uçar u Batmanu i Bilal Seçkin u Ankari.

U saopštenju objavljenom jučer, Udruženje za medijske i pravne studije (MLSA), zajedno sa 17 drugih organizacija, osudilo je pritvaranje novinara i pozvalo na okončanje, kako su naveli, kršenja slobode medija i slobode izražavanja.

Saopštenje su između ostalih potpisali Turski sindikat novinara (TGS), Udruženje novinara Turske (GC), Udruženje novinara Dicle Fırat (DFG), ARTICLE 19, Međunarodni instituta za medije (IPI) i Međunarodna federacija novinara (IFJ).

U saopštenju je upućen apel vlastima u Turskoj da prestanu sa napadima na novinare. Takođe, dodaje se da zahtijevaju zaštitu novinarskih aktivnosti prema članu 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima koja garantuje slobodu izražavanja, uključujući i novinarske aktivnosti.

IFJ u saopštenju navodi da je turski ministar unutrašnjih poslova Ali Yerlikaya najavio hapšenja na društvenim mrežama, a da je zatočenike označio kao “osumnjičene članove terorističke organizacije”. Ovakva izjava je, kako je napisao IFJ, izazvala kritike zbog prejudiciranja krivnje.

“Pritvaranja i nedostatak transparentnosti u vezi sa operacijom naglašavaju eskalaciju prijetnji slobode medija i mogućnosti novinara da slobodno obavljaju svoj posao. Turska mora ispuniti svoje obaveze prema Zakonu o medijima, svom Ustavu i Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima (ECHR). Sistematsko uznemiravanje i zastrašivanje novinara mora odmah prestati”, saopšteno je iz IFJ.

Pozvali su vlasti da okončaju ugnjetavanje novinara i neopravdana pritvaranja, osiguraju njihovu sigurnost i podrže slobodu izražavanja. 

“Novinarstvo je kamen temeljac svakog demokratskog društva i mora biti zaštićeno od političkog uplitanja”, piše IFJ u saopštenju kojeg je potpisalo 17 organizacija. 

Pozivu na hitno oslobađanje pritvorenih novinara ali i drugih profesionalaca i aktivista za ljudska prava u Turskoj se pridružila i Mreža za profesionalizaciju medija u jugoistočnoj Evropi (SEENPM).

Komitet za zaštitu novinara (CPJ) u saopštenju od jučer takođe je izvijestilo o pritvaranjima navodeći da su turske vlasti još jednom izvršile raciju u domovima više novinara usred noći kako bi ih prikazale kao, kako je izjavio predstavnik CPJ za Tursku Özgür Öğret, opasne kriminalce i pritvorile ih bez ikakvog opravdanja. CPJ piše da je najmanje 12 novinara privedeno.

“CPJ je pratio slične tajne operacije u protekloj deceniji i nije dokazano da je ijedan novinar umiješan u terorizam”, rekao je Öğret poručujući da vlasti trebaju zaustaviti ovo sistematsko uznemiravanje medija.

Podsjetili su na saopštenje turskog ministarstva unutrašnjih poslova od utorka u kojem se navodi da je policija provela istovremene operacije u 30 gradova i uhapsila ukupno 261. osobu za koju se sumnja da su povezani sa Radničkom partijom Kurdistana (PKK) ili navodnim podružnicama organizacije.

Razlozi pritvora su nepoznati, jer, kako piše CPJ, postoji sudski nalog o čuvanju tajnosti istrage koji onemogućava da pritvorenici i njihovi advokati budu obaviješteni o detaljima istrage i mogućim optužbama, što je, kako je naglašeno iz CPJ, uobičajena praksa u ovakvim obračunima.

CPJ piše i da je poslao e-mail turskom ministarstvu unutrašnjih poslova za komentar ali da nije dobio odgovor.

Među uhapšenim novinarima se nalazi i novinarka Bianeta Tuğçe Yılmaz. Advokat novinarke Bianeta Deniz Yazgan Şenay rekao je da ograničenje u pristupu spisima predmeta zbog naloga o povjerljivosti dovodi u sumnju zakonitost hapšenja i pritvora.

Ova novinska agencija iz Istanbula piše da su pored novinara uhapšeni i režiser, pjesnik, karikaturista i LGBTI+ aktivista. Takođe je prenijela pisanje državne agencije Anadolu koja je izvijestila da se istraga vodi na osnovu “terorizma”.

Izvor: MLSA, CPJ, Bianet, IFJ, SEENPM

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.