U Hrvatskoj fizički napadnuta novinarka Melita Vrsaljko

U Hrvatskoj fizički napadnuta novinarka Melita Vrsaljko

U Hrvatskoj fizički napadnuta novinarka Melita Vrsaljko

Iz Hrvatskog novinarskog društva, napad na novinarku Vrsaljko okarakterisali kao pokušaj ubistva.

foto: HND/Facebook

Nagrađivana novinarka i autorica dokumentarnih filmova koja radi za Faktograf.hr i Klimatski portal Melita Vrsaljko fizički je napadnuta u selu Nadin kod Zadra dok je obavljala svoj posao, javlja portal Faktograf.hr.

Faktograf.hr piše da je Vrsaljko prvo napao stariji muškarac na javnoj površini u Nadinu, dok je prolazila pored divlje deponije sa snimateljem sa kojim radi na dokumentarnom filmu. Kasnije je napadnuta u svojoj kući u Nadinu, a navodi se da ju je napala kćerka muškarca koji je izvršio prvi napad. Prema saopštenju zadarske policije, Vrsaljko je napadnuta nakon što je otvorila vrata svoje kuće, a napadačica ju je verbalno i fizički napala, te pokušala oduzeti telefon kojim je Vrsaljko snimila prvi napad.

Portal Faktograf piše da su napadači u srodstvu sa HDZ-ovim vijećnikom u skupštini Zadarske županije Dariom Vrsaljkom, te da je riječ o njegovom ocu i sestri. Iako su napadači i novinarka Vrsaljko u daljem krvnom srodstvu, navodi se da novinarka nije u kontaktu s njima. Navodni motiv napada je njen novinarski rad, odnosno pokušaj da se prikrije deponija koju koristi porodica napadača.

“Njen otac je htio spriječiti scenarij u kojem snimatelj pali kameru i snimi ono što se s javne površine može snimiti budući da se parcela vidi s ceste te se nalazi usred sela.  Dotrčao je iznenada do nas, iz čista mira mu prijetio nasiljem i razbijanjem opreme (kamere koja nije bila ni uključena), govorio da je branitelj i da se borio u ratu. Pa je onda mene fizički napao na javnoj površini, a u samoobrani sam bila prisiljena udarit ga nogom kako bih se oslobodila”, napisala je novinarka Vrsaljko na svom Facebook profilu u postu u kojem je opisala napad.

Dodala je da je zbog ovog napada i ometanja javnog reda i mira “završila s optužnim prijedlogom” i sa mjerom opreza da se čovjeku koji ju je napao ne smije približiti na manjoj udaljenosti od 50 metara. Nakon što je dio tog napada objavila na Instagram storiju, Vrsaljko tvrdi da je kćerka napadača došla u njenu kuću i nasilno joj otela mobitel, počela tući i daviti, govoreći da će izbrisati snimak u kojem njen otac napada novinarku Vrsaljko.

“Bila sam (opet u samoobrani) prisiljena ženu doslovce grist po ruci do krvi da me ne uguši, da je odgurnem od sebe, uzmem svoj mobitel i pozovem policiju”, dodala je.

Njena advokatica Vanja Jurić je u izjavi za Faktograf.hr najavila da će prijaviti napadače čiji je cilj bio “spriječiti je u obavljanju novinarskog posla, odnosno zastrašivanje i ušutkavanje, što su napadači, otac i kćer, pokušali učiniti nanošenjem tjelesnih ozljeda, prijetnjama, oduzimanjem sredstava rada te uznemiravanjem telefonskim pozivima i porukama”.

Udruženje Faktograf, izdavač portala Faktograf.hr i Klimatskog portala, očekuje od Državnog odvjetništva u Zadru da će procesuirati ovaj napad i da će napadači biti kažnjeni.

“Melita Vrsaljko nagrađivana je i izvrsna novinarka, potpuno posvećena svom radu, neizmjerno hrabra, motivirana i predana autorica. Ovaj slučaj pokazuje koliko je teško baviti se novinarstvom u malim sredinama, gdje lokalni šerifi caruju i misle da javnost nema pravo znati što i kako rade. Napad na nju napad je na slobodu medija i Udruga Faktograf učinit će sve što može da u potpunosti stane iza svoje novinarke i da se ovakvo što više ne ponovi”, poručila direktorica Udruge Faktograf Ana Brakus.

Napad na Vrsaljko osudila je i Evropska federacija novinara iz koje su poručili da ovaj slučaj mora biti procesuiran, dok su iz Hrvatskog novinarskog društva (HND) ovaj napad okarakterisali kao pokušaj ubistva.

Iz ovog novinarskog društva, između ostalog, su naveli i da je neprihvatljivo to što je policija, umjesto da postupi prema odredbi Kaznenog zakona Hrvatske koja napad na novinare tretira kao kazneno djelo napada na osobu koja obavlja posao od javnog interesa, protiv novinarke podigla optužni prijedlog za remećenje javnog reda i mira. Za kazneno djelo napada na novinare u Hrvatskoj je predviđena zatvorska kazna u trajanju do tri godine, a ako je žrtva u takvom napadu ozlijeđena, i do pet godina zatvora.

“Država bi u konkretnom slučaju trebala poslati jasnu poruku da ovakav odnos prema novinarima i novinarkama samo zato što rade svoj posao nikome neće tolerirati”, naveli su iz HND-a.

Podsjetili su da su HND i Sindikat novinara Hrvatske sa hrvatskim ministarstvom unutarnjih poslova potpisali posebne protokole prema kojima je policija dužna postupati kako bi što brže i odlučnije reagovala na svaki napad i prijetnju upućenu novinarima s ciljem njihove zaštite od napada.

Iz HND-a smatraju da ovaj slučaj drastično upozorava na uslove u kojima rade novinari i svi medijski radnici, koji su svakodnevno izloženi brojnim verbalnim i fizičkim napadima, posebno u malim sredinama gdje do izražaja dolazi sprega institucija i lokalnih moćnika.

Napad na novinarku Vrsaljko osudili su i iz Mreže Safejournalists iz koje su naveli da će o ovom slučaju obavijestiti sve relevantne domaće i međunarodne aktere. Iz Mreže su pozvali hrvatske nadležne institucije, uključujući policiju i državno tužilaštvo, da provedu detaljnu istragu napada i osiguraju da odgovorni budu privedeni pravdi. Osim toga, apeluju da javnost i politički akteri osude sve oblike nasilja nad novinarima i stanu u zaštitu slobode medija.

Izvor: Faktograf.hr, HND, Safejournalists

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.