Novinar i profesor novinarstva Dinko Gruhonjić dobitnik nagrade za ljudska prava
Novinar i profesor novinarstva Dinko Gruhonjić dobitnik nagrade za ljudska prava
Gruhonjić je dobio priznanje za rad na promociji ljudskih prava, borbe protiv nacionalizma i promociji pomirenja među narodima.
foto: X / Dinko Gruhonjić
Profesor novinarstva Univerziteta u Novom Sadu i novinar Dinko Gruhonjić ovogodišnji je dobitnik Nagrade za ljudska prava njemačkog grada Weimar, javljaju mediji.
Vijest o nagradi za Gruhonjića saopštile su organizacije Društvo za ugrožene slobode naroda (STP) i Reporteri bez granica (RSF) iz kojih je, kako se navodi, istaknuto da je zbog svog nezavisnog i kritičkog izvještavanja o porastu militantnog nacionalizma i veličanju ratnih zločina u Srbiji, Dinko Gruhonjić “bio i ostaje meta klevetanja i prijetnji smrću”. STP i RSF su također istakle da su, između ostalog, prijetnje iz vladinih krugova postale glasnije i da su predstavnici vladajuće stranke u Srbiji, zajedno sa predsjednikom te zemlje, pokrenuli javnu kampanju zastrašivanja Gruhonjića, koja je rezultirala prijetnjama nasiljem i otvorenim prijetnjama smrću.
Autonomija piše da je direktor STP-a Roman Kuhn rekao kako se Gruhonjiću prijeti “usred Evrope” zbog njegovih zalaganja. Dodao je i da je Gruhonjić, uprkos masovnom zastrašivanju, “nepokolebljivo predan slobodi medija i slobodi izražavanja”. Kuhn je poručio i da Nagrada za ljudska prava grada Weimara, šalje važan i ohrabrujući signal novinarima u Srbiji i širom svijeta da ne dopuste da budu zastrašeni.
Gruhonjić je poručio da ova nagrada ima veliki emotivni i ljudski značaj za njega i njegovu porodicu.
“To je duboko priznanje mom novinarskom i akademskom radu na promociji ljudskih prava, borbi protiv militantnih etnonacionalističkih ideologija i promociji pomirenja među narodima u postjugoslovenskom regionu”, poručio je Gruhonjić.
Dodao je da će mu nagrada pomoći da nastavi sa svojim radom i zahvalio se svima onima koji su ga predložili za nagradu, kao i prijateljima, kolegama novinarima, akademskim kolegama i studentima koji podržavaju njega i njegovu porodicu u, kako je kazao, teškom periodu.
Za nagradu su ga nominovali STP, RSF i Helsinški odbor za ljudska prava Srbije. Dodjela nagrade će se, kako je najavljeno, održati 6. decembra u Weimaru u Njemačkoj.
Gruhonjić je vanredni profesor na Odsjeku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine i šef dopisništva Novinske agencije Beta za Vojvodinu.
U sklopu svog novinarskog i akademskog rada, Gruhonjić se bavi temama politike, ljudskih prava, manjina i marginalizovanih grupa, kao i odgovornosti za ratne zločine u ratovima na postjugoslovenskom prostoru i suočavanja s prošlošću.
Zbog svog rada bio je izložen brojnim kampanjama i pritiscima, kao i prijetnjama smrću, koje su pristizale iz Srbije, ali i bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.
Neki od posljednjih napada na Gruhonjića počeli su sredinom marta ove godine kada je u medijima objavljen montiran video snimak u kojem on navodno podržava ustačkog zločinca iz Drugog svjetskog rata Dinka Šakića. Nakon toga su na zidu zgrade u kojoj živi ispisane prijeteće poruke, a grupa muškaraca je u danima nakon toga blokirala fakultet na kojem predaje tražeći da mu su uruči otkaz zbog navodnog širenja govora mržnje.
Zbog napada na Gruhonjića reagovala su brojna regionalna i međunarodna udruženja i organizacije, kao i profesori i studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu koji su organizovali skupove podrške Dinku Gruhonjiću, ističući da se protiv njega vodi kampanja koja uključuje i prijetnje smrću. Napade na Gruhonjića osudili su i profesori i istraživači iz regiona koji su njemu i njegovoj porodici u martu ove godine uputili pismo podrške.
Izvor: Autonomija, RSE
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.