Bebolucija: Prvi ‘hashmob’ organiziran putem FB-a

Bebolucija: Prvi ‘hashmob’ organiziran putem FB-a

Sve je počelo postom očajne majke iz Bosne i Hercegovine na Facebooku. Njena tromjesečna kćerkica, Belmina, hitno je trebala transplantaciju matičnih stanica u inozemstvu. No, kako zakon o jedinstvenim matičnim brojevima još uvijek nije bio izglasan, nakon što je stari istekao u veljači, novorođenčadi se više nisu izdavali JMBG-ovi, koji su bili potrebni za dobivanje putovnice i zdravstvenog osiguranja.
 
Foto: Emina Hodžić
 
Tipična bosanska situacija. Bolesno dijete. Potrgana društvena sigurnosna mreža. Loša zdravstvena infrastruktura. Nacionalni parlament koji se prepire više od dvije godine oko “sitnog printa” unutar zakona koji omogućuje djeci da putuju u inozemstvo na liječenje.
 
 
Priču bebe Belmine prenijeli su lokalni mediji, što je potaknulo manju skupinu roditelja da se okupe ispred parlamenta u glavnome gradu, Sarajevu. Idućega im se dana pridružilo oko 3000 prosvjednika, formirajući ljudski lanac oko parlamenta, zarobivši na taj način stotine političara unutar njega. Tijekom idućih nekoliko dana, tisuće prosvjednika okupljali su se ispred parlamenta u podne, a sve je više manjih prosvjeda počelo nicati diljem zemlje.
 
Već tradicionalno većina bosanskih prosvjeda ne završe “praskom”, nego s možda tek tihim plačem, i to jer su:
Ili producirani od strane opozicije, čija je jedina svrha diskreditiranje vlasti,
Ili ne uspijevaju ujediniti tri glavne etničke skupine, Srbe, Hrvate i Bošnjake.
 
No, u ovome slučaju ne samo da su inicijalni prosvjedi potaknuti organskim ljudskim odgovorom na fundamentalnu nepravdu, nego su uspjeli pokrenuti sve etničke i političke skupine. Po prvi puta se gotovo cijela bosanska poslijeratna generacija složila oko jedne stvari: bolno nesposobna, svjesno korumpirana i krajnje arogantna politička elita mora otići.
 
#JMBG je postao hashtag, meme i bojni poklik
 
Ono što je počelo s Facebookovim postom razvilo se u Beboluciju, bosansku beba-revoluciju. Pokret je iznjedrio internetsku stranicu, nekoliko Facebook stranica te članak u New York Timesu. Nacionalni akronim za identifikacijski broj, #JMBG, sada je postao hashtag, meme i  bojni poklik. A kako je još jedno dijete “bez broja”, beba Berina, preminula od sepse prošloga tjedna, nakon što nije na vrijeme dobila medicinski tretman u inozemstvu, pokret je došao do prekretnice.
 
Tvojih 15 minuta na Facebooku
 
U zemlji gdje Twitter još nije privukao pretjeranu zainteresiranost, ali gdje 80 posto korisnika interneta ima svoj Facebook profil, ovomjesečno lansiranje hashtagova na Facebooku je bilo istovremeno neočekivano za prosvjednike, ali i prijeteće za parlament. Organizatori sad mogu dosegnuti, aktivirati i pokrenuti veliku bosansku zajednicu s Facebooka u stvarnome vremenu putem jednoga feeda. I to je upravo ono što rade.
 
Sarajevo će biti domaćin “hashmoba” 30. lipnja u sklopu Social Media Daya.
 
Prosvjednici su dali parlamentu rok do 30. lipnja da usvoji zakon i uspostavi fond solidarnosti za građane kojima treba medicinska pomoć. Od političara se traži i da doniraju 30 posto svojih plaća u fond. Čak iako se ovi zahtjevi ispune, malo je vjerojatno da će se utišati bijes građana i poziv na promjenu.
 
Istoga će dana, 30. lipnja, Sarajevo biti domaćin meetupa u sklopu Social Media Daya. Kako bi se poduprla Bebolucija, u planu je organizacija prvog Facebook hashmoba, petnaestominutnog događaja koji bi trebao bosanskim političarima dati lekciju iz poniznosti. Arapsko proljeće, gašenje stranica zbog SOPA/PIPA zakona i nedavni iMarch u SAD-u pokazali su da kritična masa ljudi koja putem interneta organizira prosvjede može promijeniti svijet. Dakle, bez obzira gdje se nalazili na svijetu, možete se priključiti bosanskom #JMBG hashmobu.
 
 
Tekst prenosimo uz saglasnost autora i dozvolu portala Netokracija na kojem je tekst originalno objavljen.