Otvoreni poziv: Regionalna akademija za buduće lidere promjena u oblasti medijske pismenosti i medijskog aktivizma

Open call: Regional Academy for Future Leaders of Change on MIL and Media Activism
25/08/2024

Otvoreni poziv: Regionalna akademija za buduće lidere promjena u oblasti medijske pismenosti i medijskog aktivizma

Trening
Istanbul
Turkey

Mediacentar Sarajevo i partneske organizacije raspisuju otvoreni poziv za jednogodišnju Regionalnu akademiju za buduće lidere promjena u oblasti medijske pismenosti i medijskog aktivizma.

Sedam medijskih organizacija sa Zapadnog Balkana i Turske osmislilo je obrazovni program za građane, posebno za mlade, sa ciljem mentorstva i osnaživanja kako bi se angažovali u aktivizmu za slobodu medija i time suprotstavili polarizaciji.

Težimo da osnažimo i stvorimo saveznike među mladim ljudima koji brinu o budućnosti slobodnih medija, o budućnosti slobode izražavanja i koji su spremni da postanu dobro informisani zagovornici našeg osnovnog prava na slobodu govora.

Ako ste mladi aktivista/kinja, lider/ka u civilnom društvu, politički aktivni, novinar/ka, član/ica akademske zajednice, influenser/ka ili radnik/ca u obrazovanju i želite koristiti svoj glas i uticaj kako biste pomogli unapređenju slobode medija, prijavite se za učešće u Akademiji za buduće lidere promjena.

Steći ćete sveobuhvatan uvid u medijsku sredinu u vašoj zemlji, u regionu Zapadnog Balkana i Turskoj; šta čini medijsku sredinu danas, koji su izazovi s kojima se mediji i novinari suočavaju i šta je potrebno da se prevaziđu. Upoznaćete se sa trendovima u medijskoj i informacijskoj pismenosti i kako medijski pismeni građani unapređuju demokratiju i vladavinu prava.

Program počinje sa bootcampom u Istanbulu (28 - 31.10.2024.), a zatim slijedi niz online radionica i sesija. Odvešćemo vas u zemlje Evropske unije kako biste iz prve ruke saznali o trendovima i izazovima u oblasti medija i slobode izražavanja koje medijski profesionalci, stručnjaci i zakonodavci očekuju u budućnosti i na čemu treba da radimo kako bismo pripremili naš region. Program će vas ohrabriti i podržati u kreiranju vlastitih inicijativa usmjerenih na unapređenje slobode medija u vašim zemljama. Akademija će započeti u oktobru 2024. i trajati 12 mjeseci.

Učešće u programu je besplatno, a svi troškovi pokriveni su od strane partnera projekta, zahvaljujući podršci Evropske unije.

Prednost u selekciji će imati visoko motivisani pojedinci koji prepoznaju učešće u Akademiji kao priliku za sticanje znanja o izazovima slobode medija i koji su zainteresovani da doprinesu zaštiti i unapređenju slobode medija koristeći svoje platforme i područja djelovanja.

Pročitajte više i saznajte kako da se prijavite u nastavku.

Pregled Regionalne akademije

Cilj Regionalne akademije je osnaživanje grupe mladih ljudi, budućih lidera promjena, da razviju svoje vještine i kompetencije za angažovanje u medijskom aktivizmu i djelovanje na prevazilaženju razlika i stvaranju razumijevanja u svojim oblastima djelovanja.

Ovaj program će okupiti 21 mladu osobu različitih interesa i profesija, koji su posvećeni prvenstveno medijskom aktivizmu, ali i drugim različitim oblastima javnog djelovanja koje zahtijevaju medijsku i digitalnu pismenost u svakodnevnom radu.

Svrha Akademije je, stoga, da ih obuči na drugačiji, inovativan i kreativan način, kako kao grupu, tako i kao pojedince, da poboljšaju svoje vještine i usvoje nove metode i tehnike medijskog aktivizma. Takođe, da budu spremni da ih odmah primijene u svakodnevnoj praksi, na lokalnom i regionalnom nivou, u javnom zagovaranju, kreiranju kampanja i pokretanju inicijativa usmjerenih na poboljšanje stanja medija u čitavom regionu Zapadnog Balkana.

Sadržaj programa

Akademija će obuhvatiti širok spektar tema - kako općih pitanja u medijskoj industriji tako i specifičnih izazova sa kojima se sloboda medija i nezavisno novinarstvo suočavaju u regionu. Učesnici će istraživati evoluirajuću medijsku sferu, razmatrajući trendove u industriji, zakonodavne i političke okvire - s fokusom na to kako se ovi faktori odnose na ostvarivanje osnovnih ljudskih prava i usklađuju sa evropskim standardima. Specifične teme uključivaće regulaciju i samoregulaciju medija, ulogu medija u različitim zajednicama sklonim konfliktima i sigurnosne izazove sa kojima se novinari suočavaju, uključujući direktne prijetnje od političkih i ekonomskih elita. Akademija će takođe obuhvatiti i pošast propagande, manipulacije i proizvodnje lažnih vijesti od strane medijskih kuća pod uticajem političkih i ekonomskih moći.

Tokom programa, medijski stručnjaci i eksperti za zagovaranje, kampanje i stratešku komunikaciju će voditi radionice, usmjeravajući učesnike u simuliranju efikasnih taktika javnog angažovanja i podizanja svijesti kako bi se borili protiv ovih problema. Opremajući sljedeću generaciju medijskih aktivista robusnim razumijevanjem problema i praktičnim veštinama za sprovođenje promjena, Akademija teži da razvije grupu osnaženih lidera sposobnih da brane slobodu medija i pluralizam u svojim zajednicama.

Za koga je ova akademija?

Akademija je posebno usmjerena na raznoliku grupu mladih aktivista i aktivistkinja, članova i članica političkih stranaka/pokreta, predstavnika i predstavnica građanskih grupa, novinara i novinarki, influensera i influenserki i studenata i studentica starosti od 21 do 35 godina.

Tokom godine, tri predstavnika iz Bosne i Hercegovine, zajedno sa kolegama iz Kosova, Sjeverne Makedonije, Albanije, Crne Gore, Srbije i Turske, radit će na razvoju vještina i kompetencija potrebnih za medijski aktivizam i smanjenje društvene polarizacije.

Da bi učestvovali u Akademiji, kandidati moraju tečno govoriti engleski jezik, budući da će to biti radni jezik cijelog programa.

Investiranjem u ovu raznoliku grupu mladih građana - aktivista, političkih aktera, lidera zajednice, novinara i digitalnih influensera - Akademija teži da razvije moćnu mrežu osnaženih lidera medijske pismenosti i medijskih aktivista. Uz teorijska znanja i praktične vještine, učesnici će biti spremni da brane osnovne slobode, suprotstave se dezinformacijama i očuvaju medijski pluralizam u svojim zemljama i širom regiona.

Šta uključuje program Akademije?

Regionalna akademija uključuje sveobuhvatan obrazovni program u četiri ključna formata:
•    3-dnevni intenzivni bootcamp u Istanbulu, Turska, 28 - 31. oktobar 2024.
•    Tri online predavanja/radionice, novembar 2024 - januar 2025.
•    Jedna tematska studijska posjeta zemljama članicama EU u aprilu ili maju 2025.
•    Dizajn i implementacija jedne inicijative u njihovom polju angažovanja - uz finansijsku podršku od 600 EUR bruto po učesniku

Selekcija kandidata

Žiri za selekciju će izabrati tri učesnika iz svake zemlje za jednogodišnji program. Ukupno će biti izabrano 21 kandidata iz svih 7 zemalja.

Prijave će se evaluirati na osnovu sljedećih kriterija:

•    Kandidati treba da budu mladi pojedinci u rasponu od 21 do 35 godina
•    Aktivni i angažovani u svojim zajednicama
•    Iskusni u aktivističkim akcijama
•    Inicijatori projekata sa društvenim uticajem
•    Učešće u javnom zagovaranju i kampanjama
•    Pokazivanje jasnog interesa za sticanje novog znanja i veština u medijskoj pismenosti i medijskom aktivizmu
•    Pokazivanje multikulturalne osjetljivosti i razumijevanja različitih perspektiva
•    Posvećenost aktivnom učešću u svim fazama programa

Posebna pažnja će biti posvećena obezbjeđivanju ravnoteže među spolovima prilikom formiranja grupe učesnika.

Kako se prijaviti?

Kandidati treba da popune Google obrazac do 25. avgusta 2024.

Regionalna Akademija se realizuje u okviru projekta „Naši mediji: Inicijativa za unapređenje medijske pismenosti, dijalog i aktivizam“, uz finansijsku podršku Evropske unije od strane partnerskih organizacija SEENPM, Albanski medijski institut, Mediacentar Sarajevo, Vijeće za štampu Kosova, Institut za medije Crne Gore, Makedonski institut za medije, Novosadska novinarska škola, Mirovni institut i Bianet