Priručnik: Izvještavanje o ljudskim pravima

Publikacija

Priručnik: Izvještavanje o ljudskim pravima

Priručnik iz pera iskusnog britanskog novinara, a u izdanju Međunarodne federacije novinara, namjenjen je kolegama iz jugoistočne Evrope koji žele detaljna objašnjenja koncepta ljudskih prava, osnovnih dokumenata i mehanizama koji ih štite i promoviraju, i preporuke za kvalitetno izvještavanje o nizu srodnih tema – na primjerima iz našeg regiona.

 

Naslov: Human Rights Reporting: A Handbook for Journalists in South-eastern Europe

Autor:  Peter McIntyre

Izdavač: Međunarodna federacija novinara (International Federation of Journalists)

Broj stranica: 76

Preuzmite publikaciju sa sajta IFJ-a (u PDF-u)

Unutar pet poglavlja priručnika, autor navodi osnovne dokumente koji na međunaronom nivou reguliraju poštivanje ljudskih prava, kao što su Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima UN-a, Europska konvencija o ljudskim pravima Vijeća Europe, Povelja o građanskim i političkim pravima UN-a itd. Autor novinarima predstavlja sadržaj i suštinu spomenutih dokumenata koji su temelj sustava koji je danas na snazi, a reguliraju minimum standarda koji se moraju poštivati kada se radi o pravima i slobodama svakog pojedinca/ke, neovisno o boji kože, vjerskoj ili nacionalnoj/etničkoj pripadnosti, spolu, dobi itd. Dio Priručnika bavi se i Ženevskim konvencijama, temeljnim dokumentima koji reguliraju ponašanje u ratnim sukobima – bili oni interni ili internacionalni.

Osim osnovnim dokumentima, „Priručnik“ navodi i opisuje instrumente koji osiguravaju primjenu međunarodnih standarda kao što su Međunarodni sud pravde, Europski sud za ljudska prava i Međunarodni kazneni sud. Osim spomenutih sudova, postoje brojna tijela UN-a kojima je zadatak da te standarde provode. Također, ljudska prava važan su dio rada organizacija kao što su Vijeće Europe, OSCE, a posljednjih godina ona postaju sve važnija i Europskoj Uniji.

McIntyre smatra da bi svaki novinar trebao poznavati osnovne dokumente koji na međunarodnom nivou reguliraju standarde poštivanja ljudskih prava, a i razumjeti koje međunarodno tijelo služi implementaciji tih standarda. Ovo je osobito važno u našoj sredini, u kojoj se često piše o međunarodnim sudovima i različitim instrumentima za implementaciju pomenutih standarda.

Jedno poglavlje se bavi novinarstvom u kontekstu zaštite i promocije ljudskih prava. Novinarima se tako preporučuje kako izvještavati o kršenjima prava koja rođenjem pripadaju svakome na svijetu. Autor spominje i pravo na slobodno izražavanje i standarde koji zabranjuju govor mržnje. Bavi se i kompleksnim pitanjem prava javnosti na informaciju, koje se često nalazi u sukobu s pravom pojedinca na privatnost. Važna tema u ovom priručniku je i zaštita izvora kao jedan od temelja istraživačkog novinarstva.

Posljednje poglavlje bavi se konkretnim smjernicama za izvještavanje o kršenjima ljudskih prava i daje savjete za izvještavanje o policiji i pritvoru; sudovima; pravima djeteta i osoba s invaliditetom; pravima izbjeglica itd.
McIntyre se bavi i izvještavanjem o ratnim sukobima i konfliktima, dajući specifične savjete poput recimo onoga koji kaže da budemo iznimno oprezni u biranju riječi. Nije, naime, svejedno, hoćemo li neku grupu naoružanih ljudi nazvati teroristima, gerilcima, pobunjenicima ili borcima za slobodu. 
Priručnik je koristan svim novinarkama i novinarima koji žele osvježiti svoje znanje o zaštiti ljudskih prava, s naglaskom na regionu jugoistočne Evrope, budući da se autor služi ponajviše primjerima s ovog područja.   

Naslovi poglavlja ovog priručnika su:

1. Zašto se novinari brinu o ljudskim pravima?

2. Šta su ljudska prava?

3. Kako se ljudska prava trebaju primjenjivati

4. Šta instrumenti ljudskih prava kažu o novinarstvu

5. Izvještavanje o ljudskim pravima

Publikacija je dostupna na stranici Međunarodne federacije novinara:  http://www.ifj.org/pdfs/HRReporting.pdf

Napisala: Iva Vukušić, novinarka Netnovinar.org