Priručnik za digitalnu sigurnost medijskih redakcija i organizacija civilnog društva
Priručnik za digitalnu sigurnost medijskih redakcija i organizacija civilnog društva
U digitalnom dobu sigurnost informacija postaje sve važnija komponenta zaštite kako novinskih redakcija tako i organizacija civilnog društva. S obzirom na to da se veliki dio komunikacije i skladištenje podataka odvija preko interneta, pitanje digitalne sigurnosti postaje ključno za očuvanje integriteta, privatnosti i efikasnosti rada. Ovaj je priručnik osmišljen sa ciljem da pruži osnovne smjernice i savjete za unapređenje digitalne sigurnosti unutar vaših organizacija.
Suočavamo se s brojnim prijetnjama koje mogu ugroziti našu digitalnu sigurnost. Od phishing napada, preko softvera za špijuniranje, do napada ransomwareom, rizici su raznovrsni i sveprisutni. Novinske redakcije često postaju meta napada zbog osjetljivih informacija koje posjeduju, dok organizacije civilnog društva mogu biti na meti zbog svog zagovaračkog rada i uticaja na javne politike. Stoga je od suštinskog značaja razviti strategije i implementirati alate koji će pomoći u zaštiti podataka i komunikacija.
Priručnik "Digitalna sigurnost medijskih redakcija i organizacija civilnog društva podijeljen jeu nekoliko ključnih poglavlja koja će vam pomoći da razumijete temelje digitalne sigurnosti, identifikujete najčešće prijetnje i primijenite najbolje prakse za njihovo suzbijanje. Svako poglavlje prilagođeno je tako da postepeno gradi znanje i vještine: od osnovnih do naprednih, bez pretpostavke prethodnog tehničkog iskustva, te timovima medijskih organizacija i organizacija civilnog društva pomogne u uspostavljanju politika digitalne sigurnosti prikladnim njihovim potrebama.
Autor priručnika je Predrag Puharić, CEO Centra za izvrsnost u cyber sigurnosti u BiH.
Kompletan priručnik možete preuzeti ovdje.