Završena druga radionica Programa istraživačkog novinarstva
Druga i posljednja radionica održana u okviru drugog ciklusa 'Program istraživačkog novinarstva: priče na temu organiziranog kriminala' obuhvatila je nekoliko značajnih tematskih modula: istraživačko novinarstvo i zakonodavstvo, etika u novinarstvu i pretraživanje baza podataka. Predavači i treneri su pokazali izvanredno interesovanje za istraživačke priče na kojima učesnici rade u okviru Programa i ponudili savjete i pomoć u oblastima za koje su stručni. Na Programu istraživačkog novinarstva učestvuje ukupno dvanaest novinara iz štampanih medija iz BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore. Radionica je održana od 05. do 08. decembra u Mediacentru Sarajevo.
Program radionice obuhvatio je slijedeće teme:
- Istraživačko novinarstvo i zakoni- Etika novinarstva- Etika u istraživačkom novinarstvu- Pretraživanje baza podataka – osnove- Korištenje baze podataka Lexis – Nexis.
Rasprave, koje su vodili učesnici u oblasti istraživačkog novinarstva i zakonodavstva, odnosile su se na tekuća istraživanja koja učesnici provode tokom rada na istraživačkim pričama u okviru Programa istraživačkog novinarstva. Učesnici su imali priliku da postavljaju pitanja i razriješe svoje dileme, kao i da raspravljaju o problemima i nedoumicama sa kojima se susreću u svakodnevnom poslu.
Značajan je bio i modul predavanja posvećen medijskoj etici. Osim osnovnih znanja o etici u novinarstvu i uopšte, tokom radionice je pokrenuto nekoliko veoma korisnih rasprava koje su učesnike kanalisali ka konkretnim zaključcima na osnovu primjera iz svakodnevne novinarske prakse.
Veliko zanimanje učesnika izazvala je i prezentacija posvećena pretraživanjima baza podataka. Učesnici su se upoznali sa tehnikama i alatima kojima se u svojim istraživanjima mogu služiti, i koje su na raspolaganju svima na svijetu, pa i novinarima našeg regiona.
Treneri / ce na radionici bili su: glavni trener Programa istraživačkog novinarstva Saša Leković, asistent glavnog trenera, beogradski slobodni novinar i urednik Branko Čečen, prof. Dr. Gordana Vilović sa Fakulteta političkih znanosti iz Zagreba (medijska etika), bivši dugogodišnji novinar i urednik, a danas zamjenik Ombudsmana za medije Federacije Bosne i Hercegovine, Mehmed Halilović (medijsko zakonodavstvo), te višestruko nagrađeni rumunjski istraživački novinar Paul Cristian Radu (pretraživanje i baze podataka).
U završnom dijelu radionice učesnici su radili na istraživačkim pričama uz individualne konsultacije sa glavnim trenerima Programa Sašom Lekovićem i Brankom Čečenom. Rad sa trenerima pripremio je učesnike za nastavak online rada na pričama.
Istraživačke priče na kojima su učesnici radili tokom petomjesečnog Programa istraživačkog novinarstva bit će objavljene u januaru 2006. godine, kada se i završava drugi ciklus Programa. Priče će biti objavljene na web portalu Net Novinar u sekciji istraživačkog novinarstva www.netnovinar.org/ir, te u medijima iz kojih učesnici dolaze.
Organizatori Programa istraživačkog novinarstva su Mediacentar Sarajevo, Centar za istraživačko novinarstvo iz Zagreba i E-Net Centar iz Sarajeva.
Program su finansijski podržali Fond otvoreno društvo BiH, UNESCO i Švedski helsinški komitet za ljudska prava.