Obračun Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona s novinarima
![Obračun Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona s novinarima](https://media.ba/sites/default/files/styles/full_article/public/field/image/press-7219700_640_1.jpg?itok=Mg4MpdD_)
Obračun Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona s novinarima
Dodjela sredstava medijima u Hercegovačko-neretvanskom kantonu bez jasnih kriterija.
foto: Pixabay / Ilustracija
Od protekle sedmice javnost u Bosni i Hercegovini svjedoči obračunu saopštenjima Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) sa novinarima nakon što su pojedini mediji u Hercegovini, prvenstveno portal Istina.media, izvijestili o netransparentnoj dodjeli sredstava medijima iz budžeta ove vlade.
Sve je počelo nakon što je Istina.media prošlog ponedjeljka izvijestio o tome koji mediji u HNK će dobiti sredstva među kojima su, kako je navedeno u objavi ovog portala, i mediji lokalnog nivoa koji se uređuju iz kancelarije načelnika. Istaknuto je i da na popisu nema najčitanijih medija u Hercegovini koji kritikuju vlast.
Vlada HNK je dva dana nakon objave Istina.media tu informaciju nazvala neistinitom i senzacionalističkom te je uputila demanti.
Na saopštenje Vlade HNK reagovao je Upravni odbor Udruženja BH novinari. U saopštenju su dali podršku portalu Istina.media i drugim medijskim kućama sa sjedištem u HNK na, kako je navedeno, javnoj objavi informacija o netransparentnoj dodjeli sredstava medijima u ovom kantonu.
BH novinari su osudili pokušaje Vlade HNK da, kako je saopšteno, izvrši politički pritisak na medije koji su objavili kritičke osvrte na dodjelu sredstava odabranim medijima, proglasivši ih neprofesionalnim i manipulativnim te optužujući ih da “razbijaju vladajuću koaliciju u HNK”.
Vlada je nakon toga ponovo reagovala te je na objavu BH novinara navela da je ovo udruženje stalo u “zaštitu klevetničkog i senzacionalističkog novinarstva”.
“Grubim javnim nasrtajem na dostojanstvo i ugled Vlade HNŽ-a, Udruga BH novinari okaljala je tek svoje ime i čast, unizivši dostojanstvo profesije koju bi trebala grčevito štititi, osobito u današnjemu vremenu kada su kriteriji za nazivanjem pojedinca novinarom ili portala medijem zašli u zabrinjavajući mutne vode”, navedeno je između ostalog u saopštenju Vlade HNK od prošlog petka.
BH novinari su, slijedom ovog saopštenja Vlade, odbacili, kako su kazali, političke manipulacije i neistine Vlade HNK.
“Upravni odbor BH Novinara odbacuje svaku vrstu političke manipulacije sadržajem saopćenja i namjerom BH Novinara da skrenu pažnju javnosti na činjenicu da Vlada u Hercegovačkom – neretvanskom kantonu (HNK) nije poštovala načela transparentnosti, jasnih kriterija i bodovanja medija prilikom dodjele medijskih grantova u ovom kantonu”, saopštili su BH Novinari dan nakon saopštenja Vlade HNK.
Rečeno je i da ovo nije prvi put da navedena vlada “pokušava vlastitu netransparentnost uviti u greške drugih ili ih podmetnuti određenim medijima i BH Novinarima”.
Podsjetili su da su u protekle dvije decenije BH novinari više puta upozoravali na, kako su rekli, “čudne kriterije dodjele novca medijima u HNK”, što će, kako se dodaje, činiti i ubuduće, s obzirom na to da, kako je navedeno, HNK ni bilo koji drugi kanton ili entitet, pa ni organi državne vlasti, “ne poštuju kriterije transparentnog finansiranja medija, već nastoje svoje odluke što dublje sakriti od javnosti”.
Ovakva komunikacija Vlade HNK s javnošću se, prema riječima novinara Bljeska Berislava Juriča, ne razlikuje previše od komunikacije drugih nivoa vlasti i drugih dužnosnika.
“Takva politička kultura, odnosno nekultura u BiH, rasprostranjena je u svim uredima koji javnost gledaju s visoka i koji već desetljećima ne shvataju ili ne prihvataju svoju odgovornost prema javnosti koja ih plaća”, kaže Jurič.
Nejasan proces dodjele sredstava medijima od Vlade HNK
Novinari iz Hercegovine smatraju da Vlada HNK godinama novac dodjeljuje na neshvatljiv način.
Vlada HNK je, prema posljednjem popisu, dodijelila 220.000 KM za 29 medija. Na spisku Vlade, između ostalih medija, našli su se i BPZ, portal Udruge Prvih dragovoljaca HVO Domovinskog rata 91-95, Brotnjo.info, Caportal, Crkva na kamenu, Djaka City, Hrvatski medijski servis, Neum Online koji su dobili po 3.000 KM. Iznos od 25.000 KM je dobio Radio Konjic, dok je RTV Jablanica dobila 14.000KM.
Jurič kaže da se u HNK poziv na dodjelu sredstava ne objavljuje javno, kriteriji su nejasni, a novac dobivaju i mediji kojima se iz impressuma ne može saznati ko stoji iza njih.
On smatra da svaka vlast, tako i Vlada HNK, želi imati šutljive medije na području kojim vladaju.
Podsjetio je da je Bljesak 2016. godine dobio sredstva od Vlade ali da ih se ovaj medij javno odrekao u korist humanitarnih organizacija uz obrazloženje da postoje oni kojima je pomoć potrebnija i da proces mora biti transparentniji.
“Nakon toga, nikada se nismo našli na popisu a osobno smatram da se na ovakvim, čudno sastavljenim listama ‘dobitnika’ ne treba ni nalaziti”, istakao je Jurič.
Kaže i da je jasno da medijima treba pomoć, pogotovo malim lokalnim medijima, ali da uslovi i razlozi moraju biti jasniji.
“Novac se treba dijeliti s jasnim razlozima a jedan od tih razloga nikako ne smije biti kupovanje šutnje. A mislim da je to u ovom slučaju glavni motiv. Pogotovo je zanimljiva rečenica iz ’obračuna’ Vlade u kojoj stoji da su danas ‘kriteriji za nazivanjem pojedinca novinarom ili portala medijem zašli u zabrinjavajući mutne vode’. Čudno je to jer su upravo novci dodijeljeni nekima koji djeluju u mutnim vodama”, govori Jurič za Media.ba.
I urednica Istina.media Kristina Spajić-Perić kaže da je proces dodjele sredstava medijima u HNK potpuno netransparentan i da je tako godinama. Ove godine je, kako je dodala, taj proces i pogoršan, s obzirom na to da su, kako je rekla, sredstva dobivali i mediji sa sjedištem u Sarajevu.
“Sve to govori da je koalicija birala i lobirala tko će dobiti podršku, a tko ne”, navodi Spajić-Perić.
Ona smatra i da je Vlada HNK ovaj proces dodjele sredstava medijima u HNK pokušala zamagliti privatnim ratovanjem sa portalom Istina.media koji ona uređuje.
Ispričala je da je Istina.media objavila djelomičan popis medija koji rade na hrvatskom i srpskom jeziku koji su dobili pomoć nakon što Vlada HNK nije udovoljila traženjima nezavisnih medija da dostavi popis medija korisnika budžetskih sredstava. Kada su objavili popis, Vlada HNK je ovaj medij, kako je dodala Spajić-Perić, optužila za laži a onda i objavila cjelokupan popis medija koji su dobili podršku Vlade HNK.
“Iz tog popisa je razvidno da je svaki medij i svaki iznos na našem i vladinu popisu identičan kada su u pitanju mediji koji objavljuju na hrvatskom i jedan na srpskom jeziku”, izjavila je Spajić-Perić.
U popisu Istina.media nalazilo se 23 medija, a u zvaničnom popisu Vlade je navedeno 29, među kojima su Radio Konjic i RTV Jablanica koji se nisu nalazili u objavi na Istina.media.
Spajić-Perić kaže da im se inputiralo da smišljeno nisu objavili popis medija koji objavljuju na bosanskom jeziku kako bi uzdrmali koaliciju u HNK.
“To je tek posebna ludost s obzirom da su mogli objaviti već krajem 2024. cjelokupan popis i zaštiti koaliciju, a ne tek isprovocirani našim člankom”, rekla je.
Napomenula je da je ranije zbog iste tematike, neodgovaranja i skrivanja spiskova Instituciji ombudsmana prijavljivala i bivšu vlast u HNK i predsjednika te vlade Nevenka Hercega, te da su novinari spisak dobitnika uvijek dobijali neslužbenim kanalima, budući da službeno do njih nisu mogli doći.
Kada je u pitanju proces dodjele sredstava, Spajić-Perić kaže da dovoljno govori podatak da najčitaniji portali u HNK pomoć nisu dobili, a da su na popisu “neki lokalni portali koje uređuje stranačka mladež”.
Glavni urednik Hercegovina.info Nikola Bačić kaže da je najviše novca dobio medij koji vodi osoba koja je vodila HDZ-ov predizborni podcast. Riječ je o radiju Mostarska panorama koji uređuje Ana-Marija Dedić. Novac od Vlade HNK su, pored Mostarske panorame koja je dobila 40.000 KM, kako je dodao Bačić, dobili i Večernji.ba i Radio Gradska mreža. Radio Gradska mreža i Mostarski.ba su mediji pod plaštom Centra za kulturu Mostar, što znači da dio novca ide i portalu Mostarski.ba.
Bačić ističe da se na popisu medija koji su dobili sredstva nalazi i medij Vijesti.ba, čije sjedište i redakcija se nalaze u Sarajevu.
“Kad sve ovo nabrojimo, jasno je da stvari nisu kakve bi trebale biti ukoliko je vlastima bitno poticati kvalitetu i pluralizam u medijima. Kada bi postojali objektivni kriteriji, kakvi god oni bili, kojima bi se prijavljeni mediji nakon raspisanog javnog natječaja bodovali, svima bi bilo lakše. Mi se kao neovisan i kritički medij uopće ne bismo prijavili na njega, ukoliko ih to brine”, naglasio je Bačić.
Bačić je rekao da su 23. januara 2025. poslali službeni upit Uredu za informisanje Vlade HNK u kojem su tražili podatke za više budžetskih stavki, uključujući kriterije i liste dobitnika. Uprkos detaljnom upitu iz ovog medija sa navedenim iznosima budžeta, Bačić prenosi odgovor iz Vlade HNK u kome se vidi da nisu dobili konkretan odgovor na traženi upit. Bačić ocjenjuje da to govori o krajnje netransparentnom ponašanju Vlade i načinu na koji troše novce poreznih obveznika. Istakao je i da je netransparentna i podjela novca medijima.
Prenoseći izjavu Vlade, u kojoj se tvrdi da su “mediji koji su dobili potporu Vlade odabrani u skladu s popisima koje je Vlada zaprimila od gradonačelnika odnosno načelnika gradova i općina u Županiji, u skladu s njihovim objektivnim procjenama o značaju djelovanja tih medijskih kuća za njihovu jedinicu lokalne samouprave i njezin razvitak”, Bačić kaže da se pita kakve su to objektivne procjene načelnika i gradonačelnika.
Prema njegovim riječima, to otvara prostor zloupotrebama i nagrađivanju politički podobnih medija, što se, kako je dodao, i dogodilo.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.