Unapređenje pravnih i političkih reformi radi jačanja integriteta medija i zaštite slobode govora

Unapređenje pravnih i političkih reformi radi jačanja integriteta medija i zaštite slobode govora
2024
Mediacentar Sarajevo, u saradnji sa lokalnim partnerima – Vijećem za štampu i online medije u BiH i Udruženjem „JaBiHEU“ – provodi projekat „Reforme za integritet medija i slobodu govora“, koji finansiraju Delegacija Evropske unije u BiH i Ambasada Kraljevine Nizozemske u BiH.
Projekat predstavlja nastavak podrške tematskim mrežama u oblasti vladavine prava, slobode izražavanja i medija, te unapređenje institucionalizacije učešća civilnog društva u procesima kreiranja politika i donošenja odluka. Projekt je usklađen sa tematskim prioritetima 5 (Osnovna prava) i 7 (Civilno društvo) u okviru programskog okvira IPA III. Pokretačka snaga projekta jeste odgovor na ozbiljne propuste vlasti Bosne i Hercegovine u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije iz 2019. godine. Posebno zabrinjava izostanak adekvatnih institucionalnih i pravosudnih reakcija na prijetnje i nasilje nad novinarima. Vlasti također nisu usvojile ključne zakone, uključujući Zakon o elektronskim komunikacijama i elektronskim medijima (koji je trebao biti usvojen još 2016. godine) te Zakon o transparentnosti vlasništva nad medijima Bosne i Hercegovine. Problemi poput proizvoljnog i netransparentnog raspoređivanja javnih sredstava i govora mržnje na internetu i dalje su prisutni. Situacija se dodatno pogoršala 2023. godine usvajanjem izmjena Krivičnog zakona kojim se kleveta ponovo kriminalizira u entitetu Republika Srpska.
Novinari se svakodnevno suočavaju s prijetnjama i napadima, dok politički pritisci dodatno podrivaju slobodu medija i izražavanja. Novi nacrt Zakona o slobodi pristupa informacijama također bi mogao dodatno ograničiti pravo građana na pristup informacijama zbog široke liste izuzetaka od obaveze vlasti da informacije učine dostupnim javnosti i medijima.
Dva specifična cilja projekta su:
• Praćenje medijskog zakonodavnog i političkog okvira radi testiranja stepena slobode izražavanja, te putem toga pozivanje vlasti da poštuju vladavinu prava, spriječe manipulaciju i zastrašivanje medija, te osiguraju transparentne reforme u skladu sa procesom pristupanja EU
• Uspostava edukacione mreže koja okuplja medije, organizacije civilnog društva, organizacije koje se bave medijskim obrazovanjem, samoregulatorna tijela i fact-checkere u cilju praćenja integriteta medija i zaštite osnovnih prava i slobode izražavanja.
Ostvarenje ovih ciljeva bit će omogućeno sljedećim rezultatima:
• Vlasti i institucije upozorene i prepoznaju potrebu za transparentnim reformama pravnog okvira za medije u skladu sa procesom pristupanja EU
• Poboljšan medijski sadržaj, viši kvalitet i kredibilitet novinarstva; predstavnici civilnog društva i medija osnaženi da zahtijevaju zakonski okvir koji odražava profesionalne standarde oslobođene neetičkog pristrasnog pristupa, favoriziranja i korupcije
• Organizacije civilnog društva osposobljene da prepoznaju kredibilno novinarstvo i podrže medijske slobode
• Jačanje kritičkog pristupa javnosti i otvorenog medijskog okruženja koje odražava unaprijeđenu samoregulaciju i identifikaciju praznina u postojećem zakonodavstvu i medijskoj slici.
Projekat implementira Fondacija za razvoj medija i civilnog društva "Mediacentar".