U Velikoj Britaniji usvojen prvi zakon protiv SLAPP tužbi

U Velikoj Britaniji usvojen prvi zakon protiv SLAPP tužbi

U Velikoj Britaniji usvojen prvi zakon protiv SLAPP tužbi

Nove odredbe se odnose na novinare koji izvještavaju o ekonomskom kriminalu i korupciji.

Foto: Unsplash

Ujedinjeno Kraljevstvo je 26. oktobra ove godine u Aktu o ekonomskom kriminalu i korporativnoj transparentnosti uključilo odredbe protiv SLAPP tužbi, piše Evropska federacija novinara.

Usvajanjem novih zakonskih odredbi, kako piše Evropska federacija novinara, Ujedinjeno Kraljevstvo daje dozvolu sudovima da odbace SLAPP tužbe koje su pokrenute protiv novinara koji izvještavaju o ekonomskom kriminalu i korupciji. To znači da sudije mogu odbaciti zahtjeve prije suđenja ukoliko, kako se navodi, procijene da postoji namjera ograničavanja prava na slobodu govora ili uznemiravanja optuženika ili da mu prouzrokuje druge štete i neugodnosti.

Iz Evropske federacije novinara kažu da ove mjere predstavljaju važan korak u odbrani slobode izražavanja i istraživačkog novinarstva jer se SLAPP tužbe koriste za zastrašivanje novinara, crpljenje njihovih resursa i njihovo ušutkavanje.

Iz Koalicije za borbu protiv SLAPP tužbi iz Velike Britanije pozdravili su ovu odluku koja uključuje prvu anti-SLAPP odredbu u britanskom zakonu. Iako je riječ o veoma važnom trenutku, iz Koalicije napominju da su ove zakonske odredbe ograničene jer štite samo one novinare koji izvještavaju o ekonomskom kriminalu i korupciji i ne pružaju univerzalnu zaštitu protiv SLAPP tužbi. Iz Koalicije su pozvali na uvođenje jedinstvenog zakona protiv SLAPP tužbi koji će omogućiti jednaku zaštitu svima koji govore u javnom interesu.

Osim toga, iz Koalicije protiv SLAPP-a su naveli da Ujedinjeno Kraljevstvo predstavlja “raj” za tužbe za klevetu ističući kako britanske sudove koriste i stranci kako bi poslali novinare pred sud, kao i moćnici čiji je cilj obustaviti istraživačko novinarstvo.

Istraživanje iz 2020. Centra za vanjsku politiku pokazalo je, kako se navodi, da se novinari koji izvještavaju o ekonomskom kriminalu van Ujedinjenog Kraljevstva suočavaju sa jednakim brojem sudskih postupaka u Engleskoj kao u svim drugim evropskim zemljama i Sjedinjenim Američkim Državama zajedno. Također se navodi da je veoma skup angažman britanskih advokata i da takva suđenja koštaju i do pola miliona funti za svaku od uključenih strana.

Dalia Nasreddin, iz engleskog PEN centra, insistirala je na tome da SLAPP tužbe ne budu povezane samo sa ekonomskim kriminalom već da se mogu odnositi na bilo koji drugi kontekst uključujući izvještavanje o seksualnom uznemiravanju, ratu i drugim temama. Nasreddin je, kako piše Evropska federacija novinara, poručila da je ključno da se jedinstveni zakon protiv SLAPP tužbi odmah uvede.

Jessica Ni Mhainin iz Index on Censorship organizacije je poručila da je ključno da se nove zakonske odredbe vide kao odskočna daska u borbi protiv SLAPP tužbi, ali ne i kao krajnji rezultat.

Prema izvještaju Koalicije protiv SLAPP tužbi (CASE) u Evropi za 2023. godinu zabilježeno je više od 820 slučajeva u 35 zemalja.

SLAPP tužbama najčešće su izloženi novinari, aktivisti, medijske kuće, urednici i nevladine organizacije koji se, na taj način, žele ušutkati i zastrašiti.

Izvor: EFJ, UK Anti SLAPP Coalition

___
 

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.