Bez jasnih pravila: Dan žalosti mediji u BiH obilježavaju po tradiciji i osjećaju

Bez jasnih pravila: Dan žalosti mediji u BiH obilježavaju po tradiciji i osjećaju

Bez jasnih pravila: Dan žalosti mediji u BiH obilježavaju po tradiciji i osjećaju

Prva Odluka o Danu žalosti na državnom nivou donesena je prije 19 godina, a jedino pravilo je da mediji prilagode sadržaj.

foto: Unsplash / Ilustracija

Mediji u Bosni i Hercegovini (BiH) su dužni programski sadržaj prilagoditi Danu žalosti koji se proglašava na različitim nivoima u BiH iako ne postoje jasna pravila kako to učiniti. Televizijske i radijske stanice se zbog nepostojanja jasnih odredaba vode etičkim principima kako bi ispoštovale Dan žalosti, a sadržaj koji emituju bude realizovan bez određenih muzičkih emisija i uz ozbiljnu, instrumentalnu muziku. 

Iako se Dan žalosti na državnom nivou počeo obilježavati prije devetnaest godina, za medije ne postoje jasna pravila osim odluka o proglašenju Dana žalosti koju donosi Vijeće ministara BiH, a u kojoj se, između ostalog, navodi da su “medijske kuće na teritoriji BiH, kao i organizatori kulturno-umjetničkih i sportskih manifestacija na teritoriji BiH, dužni prilagoditi svoje programske sadržaje Danu žalosti u BiH”. Odluke o Danu žalosti donose vlade i na entitetskim i kantonalnim nivoima.

Prva odluka Vijeća ministara BiH o Danu žalosti donesena je na sjednici održanoj 26. februara 2004. godine povodom tragične avionske nesreće u kojoj je život izgubio predsjednik Republike Makedonije Boris Trajkovski i članovi makedonske delegacije, a 27. februar 2004. godine je, kako su za Mediacentar Sarajevo kazali iz Vijeća ministara BiH, proglašen Danom žalosti u BiH.

Podsjetili su da se u blizini Stoca srušio avion u kojem se nalazila makedonska vladina delegacija koja je trebala učestvovati u radu međunarodne konferencije o investiranju u BiH u Mostaru.

U Zakonu o komunikacijama ne postoji odredba koja se tiče Dana žalosti, a ni Kodeks o programskim sadržajima Regulatorne agencije za komunikacije BiH ne sadrži pravila koja određuju pitanje emitovanja sadržaja u programima pružalaca medijskih usluga na Dan žalosti. Kodeks za štampu i online medije u BiH takođe ne sadrži odredbe o tome kakav sadržaj online i štampani mediji ne bi trebali objavljivati na Dan žalosti, a ne postoje ni opće dobrovoljne smjernice za medije u BiH. 

Bez propisa za medije

Entitetske vlade u BiH za Media.ba navode da je obaveza medija da, shodno odlukama Vlade FBiH, odnosno Vlade RS, donesene za obilježavanje Dana žalosti, programske sadržaje usklade sa tom prilikom, to jeste da emituju medijski sadržaj koji je prikladan za navedeni dan.

“Obaveza medija je da, shodno preporuci po Odluci Vlade FBiH donesenoj u vezi obilježavanja Dana žalosti, programske sadržaje usklade sa datom prilikom. To podrazumijeva uglavnom dio koji se odnosi na puštanje muzike i sličnih sadržaja koji asociraju na radost i zabavu, a kako je Dan žalosti, isto bi bilo neprimjereno”, rečeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike na čiji prijedlog Vlada FBiH donosi odluke o Danu žalosti.

Praksa je, kako su dodali, da mediji puštaju instrumentalnu muziku umjesto redovnih muzičkih programa, te da se u programu referiraju na Dan žalosti.

Posebna pravila ne postoje, istaknuto je, a odluka o tome kako će obilježiti Dan žalosti je na urednicima ili drugim odgovornim licima u mediju.

Takođe je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike naglašeno da se nepoštivanje preporuka za Dan žalosti može sankcionisati kroz Zakon o prekršajima, u kojem je predviđeno sankcionisanje onih koji ne postupaju po odlukama Vlade FBiH o proglašenju Dana žalosti.

Iz Sektora za informisanje - Biro za odnose sa javnošću Vlade RS naglasili su da je obaveza medija da televizijske i radijske sadržaje prilagode Danu žalosti i to na način koji je vezan za, kako su naveli, dugogodišnje tradicionalno postupanje medija na ovaj dan. To znači da mediji umjesto humorističkih, zabavnih, folklornih emisija sa zabavnom i narodnom muzikom emituju muziku i emisije prikladne Danu žalosti.

“Kada su u pitanju mediji, Zakonom o komunikacijama propisani su regulatorni principi emitovanja programa kao što su zaštita slobode izražavanja, i različitosti mišljenja poštujući opšteprihvaćene standarde ponašanja, nediskriminacije, pravičnosti, tačnosti i nepristrasnosti, a isto razrađeno Kodeksom, pravilima i odlukama Regulatorne agencije za komunikacije, te propisano da je izricanje kazni za povredu tih odredaba nadležna navedena agencija”, kazali su iz Vlade RS.

Vijeće ministara BiH, kako su kazali iz ovog organa izvršne vlasti BiH za Media.ba, donosi odluku o Danu žalosti na osnovu člana 17. Zakona o Vijeću ministara BiH, a ta odluka pak, kako su naglasili iz Regulatorne agencije za komunikacije BiH, ni na koji način ne precizira kakvi se sadržaji mogu ili ne mogu emitovati tog dana, niti je Regulatorna agencija za komunikacije zadužena za provođenje odluke o proglašenju Dana žalosti.

”Agencija može reagovati isključivo ukoliko emitovani program sadrži elemente koji ukazuju na kršenje primjenjivih odredbi za čije je spovođenje nadležna u skladu sa Zakonom o komunikacijama, te relevantnim pravilima i kodeksima koje Agencija donosi na osnovu Zakona. S tim u vezi, propisi Agencije, u prvom redu Kodeks o programskim sadržajima, ne sadrže odredbe koje određuju ili na bilo koji način regulišu pitanje emitovanja određenih sadržaja u programima pružalaca medijskih usluga na Dan žalosti”, istaknuto je iz Regulatorne agencije za komunikacije BiH.

Regulatorna agencija za komunikacije BiH podsjeća da je, nakon proglašenja Dana žalosti u entitetima BiH povodom ubistava u Gradačcu, primila dva prigovora koja su se odnosila na emitovanje muzičkih sadržaja u programima radija, o čemu su pisali i pojedini mediji.  Međutim, kako su dodali iz Regulatorne agencije za komunikacije, nisu bili u mogućnosti procesuirati prigovore u vezi sa primjenom odluka entitetskih vlada o proglašenju 16. augusta Danom žalosti, budući da, kako su ponovili, navedene odluke ni na koji način ne preciziraju kakvi se sadržaji mogu ili ne mogu emitovati tog dana, niti je ”Agencija zadužena za provođenje pomenutih odluka”.

Regulatorna agencija za komunikacije BiH, kako se dodaje, svake godine dobija prigovore koje se odnose na navodno nepoštovanje odluka različitih nivoa vlasti o proglašenju Dana žalosti koje, kako su istakli, ne mogu procesuirati iz istih razloga.

Kazali su da su se o ovom pitanju već obraćali Ministarstvu komunikacija i prometa BiH i da su ukazali na ograničenja i istakli potrebu detaljnijeg regulisanja programskih obaveza na Dan žalosti, po uzoru na pojedine zemlje gdje se, kako su rekli, ova pitanja regulišu zakonom koji uređuje proglašavanje Dana žalosti. Podcrtali su da se regulatorna tijela u pravilu ne bave određivanjem dopuštenih, odnosno nedopuštenih sadržaja.

Putem saopštenja za javnost Regulatorna agencija za komunikacije može apelovati na radijske i televizijske stanice u BiH da profesionalno i dostojanstveno ispoštuju Dan žalosti i da odabirom programskih sadržaja toga dana ne naruše sjećanje na žrtve i da pokažu odgovarajuće saosjećanje sa njihovim porodicama. No, kako su dodali, konačna oduka o odabiru sadržaja ostaje na nivou uredničke odgovornosti.  

Program u medijima s klasičnom i “tišom” muzikom

Iz razgovara sa predstavnicima nekoliko televizijskih i radijskih stanica u BiH zaključujemo da oni većinom imaju unaprijed pripremljene programe za Dan žalosti, jer su se ponekad, kako za Mediacentar Sarajevo govori Damir Đapo, glavni i odgovorni urednik RTV Slon, događale situacije da se Dan žalosti proglasi noć prije proglašenja odluke.

“Imamo posebno već pripremljene muzičke sadržaje koje jako brzo mogu biti stavljene u opticaj, s obzirom da nikada ne možemo znati kada će se proglasiti Dan žalosti, te koliko ćemo imati vremena za pripremu”, rekao je Đapo.

U ovoj medijskoj kući na Dan žalosti, umjesto redovnih muzičkih sadržaja, emituju instrumentalnu ili klasičnu muziku - muziku bez vokala, sporijeg ritma. Takođe, kako dodaje Đapo, iz emitovanja se izbacuju sadržaji i emisije zabavnog karaktera, te filmovi i serije koje spadaju u kategoriju komedija. U slučaju tragedija velikih razmjera, dodaje Đapo, izbacuju se iz emitovanja čak i reklamne poruke.

S obzirom na to da ne postoji zakonska odredba o tome kako mediji treba da postupaju, Đapo ističe da postoje opšti principi i etička pravila u medijima u Evropi pa i BiH. Dodao je i da Regulatorna agencija za komunikacije BiH obično, kako je naglasio, poziva na poštivanje opštih principa.

“RTV Slon je u obavezi da poštuje sve zakonom propisane odluke na nivou BiH, Federacije BiH, Tuzlanskom kantonu i gradu Tuzla, pa tako i odluke o proglašenju Dana žalosti. Dakle zakonom propisane odluke na ovim nivoima se odnose na nas jer je naše teritorijalno sjedište i registracija u ovim administrativnim jedinicama”, rekao je Đapo.

Radio Sarajevo takođe ima unaprijed pripremljenu muzičku šemu, gdje dominira klasična i lagana instrumentalna muzika. Kako je kazao urednik Dino Ćatović, na Dan žalosti iz programa izbacuju reklame, te saopštavaju sadržaje isključivo servisne i informative prirode. Takođe, kako je dodao, u programu ne idu uobičajene emisije iz programske šeme, već samo spomenute informacije i vijesti.

S obzirom na to da nema jasnih pravila, osim te, kako je naveo Ćatović, “široke formulacije da se ‘sadržaji prilagode Danu žalosti’”, tako se i u Radiju Sarajevo drže nepisanih pravila, poput puštanja ozbiljne muzike i bez zabavnih sadržaja, zanimljivosti i slično.

“Postoji dakle individualna procjena dnevnog urednika”, izjavio je Ćatović. Ovaj medij poštuje Dan žalosti proglašen na nivou Federacije BiH ili na državnom nivou.

ZOS Radio iz Tešnja takođe ima pripremljenu ozbiljnu muziku. “Radijski sadržaj je uvijek prilagođen Danu žalosti na način da imamo pripremljenu ozbiljnu muziku. Programska šema se takođe mijenja i izbacuju se emisije zabavnog karatera”, rekli su iz ZOS Radija za Media.ba.

Iako Radiotelevizija BiH nema pisanih pravila o načinu realizacije programa povodom proglašenja Dana žalosti, već godinama imaju uobičajenu praksu prilagođavanja programskih sadržaja, prije svega muzičkog karaktera, Danu žalosti, rekla je Senada Ćumurović, pomoćnica generalnog direktora za razvoj BHRT-a.

Muzika, kako je objasnila, koja nije primarno klasična je znatno “tiša”, isključivo instrumentalna. Muzičke emisije koje su zabavnog sadržaja se, dodala je, skidaju sa programske šeme kao i svi slični sadržaji.

“Šema sadrži redovne govorne sadržaje. Neki, poput Vijesti i Dnevnika, imaju standardnu strukturu, a neki, recimo Jutarnji program koji povremeno ima i muzičke sadržaje, se u potpunosti prilagođavaju odluci o Danu žalosti”, izjavila je Ćumurović.

Odluku o tome usaglašeno donose, istakla je Ćumurović, programski kolegiji radija i televizije, odnosno Poslovodni odbor BHRT-a.

Za BHRT su, kako je dodala, važne prije svega odluke Vijeća ministara BiH o Danu žalosti. Međutim, kako dodaje Ćumurović, već godinama postoje podjele u Vijeću ministara BiH oko proglašenja Dana žalosti na nivou države, kao što je bilo i, kako podsjeća, povodom posljednjeg obilježavanja genocida u Srebrenici 11. jula 2023.

“U tom slučaju, s obzirom da je riječ o zločinu koji je i pred Međunarodnim sudom u Hagu definisan kao genocid, o Danu koji se u mnogim državama obilježava i slično, BHRT je programsku odluku o realizaciji programa zasnovao, pored ostalog, na odluci Vlade Federacije BiH o Danu žalosti”, kazala je.

To su osnovne odrednice BHRT-a kod postupanja u slučaju proglašenja Dana žalosti, jer ne postoji jasan i standardizovan stav organa koji donose odluke o Danu žalosti već je to, često, kako je dodala, rezultat trenutnih političkih odnosa.

“Međutim, BHRT ima dugogodišnju praksu i veliko iskustvo bazirano na našim generalnim principima objektivnog i profesionalnog rada tako da do danas nismo imali primjedbi javnosti o načinu realizacije programa Radija i Televizije u ovim situacijama”, naglasila je.

Kao i svi ostali mediji tokom Dana žalosti, tako i RTV BN program prilagođavaju novonastaloj situaciji poštujući etičke kodekse, kako nam je rekla Tatjana Drljić, planer programa BN televizije.

Unaprijed pripremljene programske šeme za tu namjenu nemaju, ali djeluju tako da, kako je istakla, muzičke sadržaje ne emituju i program se uglavnom bazira na dokumentarnom i informativnom programu.

“Na radiju i muzičkom kanalu emitujemo isključivo balade i duhovnu muziku bez kontakt programa. Uz informaciju o proglašenju Dana žalosti institucije naglase da radio i televizijske stanice prilagode program pa se u skladu sa tim i ponašamo”, istakla je Drljić.

U zvorničkom Radiju Osvit, kako je izjavila direktorica i glavna i odgovorna urednica Zorana Petković, muzički program se prilagođava na način da se emituje najviše ozbiljna muzika, eventualno u popodnevnim satima balade i instrumenatale. 

“Za Dan žalosti nemamo programskih prilagođavanja kada su emisije u pitanju, jer u njima i nema muzičkih sadržaja koji podliježu zabrani emitovanja za Dan žalosti. Na isti način reagujemo kada je Dan žalosti u pitanju, bez obzira ko ga proglašava, da li je na nivou RS ili BiH, sa emitovanjem muzike”, kazala je Petković. 

 

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.