Edukativno-istraživački program „Profesionalni položaj novinarki u BiH“

Edukativno-istraživački program „Profesionalni položaj novinarki u BiH“
02/07/2018

Edukativno-istraživački program „Profesionalni položaj novinarki u BiH“

Sarajevo
Bosnia and Herzegovina

Uprkos tendencijama kvalifikovanja novinarstva kao "ženske profesije", položaj novinarki u redakcijama i menadžmentu medija ostaje lošiji nego položaj muškaraca, kao i način na koji isti ti mediji predstavalju žene u svojim sadržajima. Postoji li diskriminacija u redakcijama? Da li su žene i muškarci ravnopravni u medijima u Bosni i Hercegovini?

Različita istraživanja na globalnom nivou, ali i u Bosni i Hercegovini, su pokazala da su žene brojnije kao medijski zaposlenici ali ne i kao menadžerice i urednice. Istovremeno, medijski sadržaj koji se proizvodi žene ne predstavlja ravnopravnima muškarcima. Iako su žene češće prezenterke i novinarke, rjeđe su subjekti medijskih izvještaja. Izvještavanje o ozbiljnim političkim temama često je "muški posao", dok su žene aktivnije u revijalnim programima.

Iako postoji pravni okvir koji štiti ravnopravnost žena u Bosni i Hercegovini, to nije i realnost. Mediji imaju ključnu ulogu u dekonstrukciji rodnih stereotipa i predrasuda, kao i moć da pokrenu ozbiljnu debatu o rodnoj nejednakosti. S druge strane, upravo su mediji kreatori rodnih normi i uloga i za žene i za muškarce, pa se samim time i predstavljanje rodnih uloga, koje se konstantno kreiraju na osnovu stereotipa, i percepcija o položaju žene u društvu, vjerovatno neće poboljšati.

Kako bismo istražili kakav je položaj novinarki u bh. medijima i kako bismo stvorili prostor za rodno osjetljivo izvještavanje o ženama u novinarstvu, pozivamo novinarke da se prijave za program:

Profesionalni položaj novinarki u Bosni i Hercegovini

U periodu od jula do oktobra 2018. godine, Mediacentar Sarajevo (MCS) će podržati novinarke iz Bosne i Hercegovine programom izvještavanja o položaju žena u novinarstvu u BiH i produkciji istraživačkih i multimedijalnih priča. U sklopu programa biće dodijeljena pojedinačna finansijska podrška za produkcije priča čije će teme biti vezane za profesionalni položaj žena u bh. medijima.

Ko može aplicirati?

Aplikaciju za program „Profesionalni položaj novinarki u BiH" mogu podnijeti novinarke iz Bosne i Hercegovine sa najmanje pet godina radnog iskustva u medijima (online, TV, radio, štampa).

Program podrške 

Pojedinačna podrška se dodjeljuje za produkciju dvije priče koje za cilj imaju istražiti profesionalni položaj žena u novinarstvu u Bosni i Hercegovini te u javnosti potaknuti raspravu o rodnoj ravnopravnosti. Svaka učesnica programa dobit će iznos od po 300 KM po priči, za najviše dvije priče. U fokusu programa su neistražene ili nedovoljno istražene teme koje se odnose na položaj žena u medijima u BiH. 

Format istraživačkih radova

Osnovni tekst istraživačkih priča pratiće foto i video sadržaji, te vizualizirani podaci kako bi priče bile prilagođene objavljivanju na različitim platformama. U produkciji je moguća asistencija uredničkog tima Mediacentra Sarajevo kao i podrška u opremi ukoliko je potrebna. 

Kako i kada aplicirati:

Najkasnije do 2. jula 2018. godine pošaljite nam:

- CV (molimo obavezno navedite kurseve i obuke koje ste pohađali a tiču se rodno osjetljivih tema i izvještavanja o ženama, medija i digitalne produkcije)

- Prijedloge tema koje želite istražiti – problem, pitanje na koje svojim istraživanjema tražite odgovor, zašto su teme relevantne, max. po 200 riječi. (Naglašavamo da je fokus projekta na neistraženim ili nedovoljno istraženim temama koje se tiču profesionalnog položaja žena u medijima u BiH)

- Kratak opis metodologije (podaci koje ćete istražiti, osobe koje ćete intervjuisati, izvori koje ćete konsultovati (max. po 200 riječi) 

- Package - formati u kojima namjeravate producirati priču (tekst, foto, video, vizualizacije podataka) 

- Ukoliko imate mogućnost da obezbijedite dodatno objavljivanje/emitovanje priče, molimo vas navedite u kojim medijima.

- motivacijsko pismo, max. 300 riječi.     

Rokovi za realizaciju istraživačkih priča su: 

- Metodologija i nacrt: 31. juli 2018. godine

- Prva priča: 31. septembar 2018. godine

- Druga priča: 31. oktobar 2018. godine

Obaveze učesnica programa:

- Urednički sastanak – 10. juli 2018. godine, Mediacentar Sarajevo

Uspješne aplikantice obavezne su prisustvovati uredničkom sastanku koji će se održati 10. jula u prostorijama Medicentra Sarajevo. Tom prilikom će biti dogovorena detaljna metodologija i dinamika rada za svaki pojedinačni istraživački projekt i uspostavljena radna procedura.

- Saradnja sa uredničkim timom (10. juli – 31. oktobar)

Autorice su obavezne sarađivati sa uredničkim timom programa. Minimum saradnje podrazumijeva četiri konsultacije u različitim fazama istraživačkog procesa. Urednički tim će biti na raspolaganju za pomoć i konsultacije tokom cjelokupnog trajanja programa. Tek nakon što urednički tim i autorice postignu saglasnost o finalnoj verziji, priča se objavljuje. Tekstovi će biti napisani na maternjem jeziku novinara.

Aplikaciju pošaljite najkasnije do 2. jula do 23:59h, putem maila kontakt@media.ba, pod nazivom: 

„Aplikacija za program ‘Profesionalni položaj novinarki u BiH’

Aplikantice će biti obaviještene o statusu aplikacije najkasnije do 6. jula 2018. godine.

Program podržava Civil Rights Defenders u BiH.

___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.