MIL: Najčešće postavljana pitanja

MIL: Najčešće postavljana pitanja

Da li se isti prihvatljivi troškovi odnose i na koaplikanta?
 
Da, iste smjernice o prihvatljivim troškovima kako su navedene u Vodiču za aplikante u sekciji 2.5 odnose se i na koaplikanta.
 
Da li su porezi na ugovorima o djelu ili autorskim ugovorima prihvatljiva vrsta troška?
 
Da, porezi na ugovorima o djelu ili autorskim ugovorima su prihvatljiva vrsta troška.
 
Mogu li mediji prijaviti projekte pod ovim pozivom?
 
Neprofitni mediji čiji su osnivači organizacije civilnog društva/neprofitne organizacije koje su nezavisne od svih lokalnih i regionalnih vlada, javnih subjekata, političkih partija i vjerskih institucija se mogu prijaviti na ovaj poziv za projekte. Za ostale uvjete koje aplikanti moraju ispuniti molimo vidjeti Vodič za aplikante, sekcija 2.2 Ko se može prijaviti?
 
Da li se kao referentni projekat može navesti projekat koji još uvije traje, nije dovršen?
 
Da bi zadovoljila uslove natječaja, organizacija koja aplicira mora imati iskustvo u uspješnoj implementaciji projekta koji se odnose na jedno ili više područja: mediji, obrazovanje, zagovaranje, javne kampanje, produkcija umjetničkih programa, razvoj digitalnih inovativnih projekata (Vidjeti Vodič za aplikante, sekcija 2.2. – Ko se može prijaviti, tačka 3.).
 
Pod uspješno implementiranim projektom smatra se završen projekat, koji je imao sve elemente pripreme i realizacije projekta uz financijska sredstva donatora ili vlastita sredstva, čime aplikant demonstrira organizacijsko iskustvo u projektom menedžmentu i izvještavanju o projektu.
 
Tekući projekat neće se smatrati dostatnom referencom za ispunjavanje uvjeta koji se traži u skladu sa sadržajem Vodiča, ali organizacije koje apliciraju, pored projekta koji će zadovoljiti uslov natječaja, mogu navesti i tekuće, nedovršene projekte.
 
Organizacije koje apliciraju podsjećamo da su operativni i upravljački kapaciteti aplikanta jedan od kriterija koji se evaluira prilikom procjene aplikacija (Vidjeti Vodič za aplikante, tabela – Kriteriji za ocjenjivanje i opis).
 
Da li je najam opreme za produkciju prihvatljiv trošak?
 
Najam opreme za produkciju je prihvatljiv trošak, ukoliko je potreban za implementaciju projekta.
 
Da li je zakup medijskog prostora prihvatljiv trošak?
 
Zakup medijskog prostora je prihvatljiv trošak, ukoliko je potreban za implementaciju projekta.
 
Ukoliko predložena aktivnost spada i u LOT1 i u LOT2, da li označiti oba LOT-a u prijavi za projekat?
 
Preporučuje se označiti onaj LOT čijem opisu predložena aktivnost bolje odgovara.
 
Da li je moguće aplicirati za tekuće projekte, za čiju implementaciju su potrebna dodatna sredstva?
 
Kroz ovaj poziv za projekte neće se finansirati tekući projekti. Namjera je podstaći organizacije da razviju nove projekte za ovaj natječaj i postizanje ciljeva koji su navedeni u natječaju. Sufinanciranje projekata koji već traju nije cilj ovog natječaja. Dodatno, podsjećamo da, kako je navedeno u Vodiču za aplikante, sekcija 2.5, troškovi koje je korisnik prijavio i koji se finansiraju u okviru neke druge aktivnosti ili programa za koji je dodijeljen grant Evropske unije (uključujući kroz EDF) ili nekog drugog donatora nisu prihvatljiva vrsta troška za projekte koji će biti finansirani kroz ovaj poziv za projekte.
 
Da li se jednako vrednuju reference aplikanta i ko-aplikanta (tj. ako ko-aplikant ima referencu, a aplikant nema, da li će biti validna)
 
Iskustvo odnosno referentni projekti koaplikanta se mogu također navesti, kao što se vidi u rubrici 3.2 Lista projekata u Aplikacijskom formularu, no aplikant je taj koji mora ispuniti sva tri uvjeta, navedena u Vodiču, točka 2.2 – Ko može aplicirati tj. Aplikant mora imati iskustvo u implementaciji projekata.
 
Može li jedna organizacija podnijeti više od jednog prijedloga projekta?
 
Organizacija može podnijeti više od jednog prijedloga za projekat.
 
Da li ferijalna praksa za studente može biti finansirana kroz ovaj projekat?
 
Obrazovne aktivnosti, opisane u Vodiču za aplikante, sekcija 2.3 Koji projekti će dobiti podršku, osmišljene u skladu sa ciljevima ovog poziva su prihvatljiva vrsta aktivnosti. 
 
Može li istraživački projekat koji je organizacija provela a čiji zaključci ukazuju na potrebu unapređenja vještina medijske i informacijske pismenosti ciljne grupe biti naveden kao tražena referenca? Želimo predložiti radionice za članove ciljne grupe.
 
U Vodiču za aplikante (vidjeti sekciju 2.2, tačka 3.) navodi se da aplicirati mogu OCD koje imaju iskustvo u uspješnoj implementaciji projekata koji se odnose na jedno ili više područja: mediji, obrazovanje, zagovaranje, javne kampanje, produkcija umjetničkih programa, razvoj digitalnih inovativnih projekata. Nije nužno da je imlementirani projekat koji se navodi kao referenca uključivao specifično komponente medijske i informacijske pismenosti, ali se mora odnositi na jedno od područja navedenih u Vodiču za aplikante.
 
Poželjno je da se iz podataka navedenih o referentnim projektima koji su realizirani, te iz opisa organizacije vide kapaciteti i iskustvo za realizaciju aktivnosti kakve se planiraju izvesti u predloženom projektu.
 
Organizacije koje apliciraju podsjećamo da su operativni i upravljački kapaciteti aplikanta jedan od kriterija koji se evaluira prilikom procjene aplikacija (Vidjeti Vodič za aplikante, tabela – Kriteriji za ocjenjivanje i opis). 
 
Mora li projekat naveden kao referenca biti implementiran u oblasti medijske i informacijske pismenosti?
 
U Vodiču za aplikante (vidjeti sekciju 2.2, strana 4) navodi se da aplicirati mogu OCD koje imaju iskustvo u uspješnoj implementaciji projekata koji se odnose na jedno ili više područja: mediji, obrazovanje, zagovaranje, javne kampanje, produkcija umjetničkih programa, razvoj digitalnih inovativnih projekata (najmanje jedan referentni projekat u posljednje 3 godine). Nije nužno da je imlementirani projekat koji se navodi kao referenca uključivao specifično komponente medijske i informacijske pismenosti, ali se  mora odnositi na jedno od područja navedenih u Vodiču za aplikante.
 
Mi smo neprofitna, nevladina organizacija i organiziramo tečajeve i seminare za pisanje projekata, radionice za pčelare, tečajeve stranih jezika za djecu iz obitelji slabog imovnog stanja kao i tečajeve crtanja za djecu osnovnih škola. Molio bih da nam odgovorite da li možemo aplicirati sa ovakvim aktivnostima na Vaš javni poziv.
 
Kao odgovor na Vaše pitanje, uputićemo Vas na Vodič za aplikante tačnije tačku 2.3. Koji će projekti dobiti podršku? Navedena tačka taksativno navodi prihvatljive aktivnosti predloženih projekata te ciljeve koji se trebaju postići tim aktivnostima.
 
Zanima me, s obzirom da je naša firma registrirana u Hrvatskoj, ispunjavamo li uvjete vašega projekta "Medijska i informacijska pismenost za organizacije civilnog društva u BiH"?
 
Pravo prijave imaju samo organizacije civilnog društva/neprofitne organizacije koje su registrirane na području Bosne i Hercegovine
 
Možete li nam kazati da li ustanove kulture, točnije biblioteke (javne ustanove) mogu aplicirati na ovaj poziv?
 
Javne ustanove ne mogu aplicirati na ovaj poziv za projekte. Pravo prijave imaju pravna lica –  organizacije civilnog društva/neprofitne organizacije koje su nezavisne od svih lokalnih i regionalnih vlada, javnih subjekata, političkih partija i vjerskih institucija. Za ostale uvjete koje aplikanti moraju ispuniti molimo vidjeti Vodič za aplikante, sekcija 2.2 Ko se može prijaviti?
 
Molim Vas za informaciju da li na Poziv za podnošenje prijedloga projekata "Medijska i informacijska pismenost" mogu aplicirati javne ustanove tj. osnovne škole u Kantonu Sarajevo sa prijedlozima inovativnih praksi u obrazovanju?
 
Javne ustanove ne mogu aplicirati na ovaj poziv za projekte. Pravo prijave imaju pravna lica –  organizacije civilnog društva/neprofitne organizacije koje su nezavisne od svih lokalnih i regionalnih vlada, javnih subjekata, političkih partija i vjerskih institucija. Za ostale uvjete koje aplikanti moraju ispuniti molimo vidjeti Vodič za aplikante, sekcija 2.2 Ko se može prijaviti?
 
Da li organizacija koja aplicira mora imati partnera?
 
Organizacija koja aplicira ne mora imati partnera, ali se aplikacija može podnijeti u partnerstvu. O uslovima koje ko-aplikant treba ispunjavati pogledajte Vodič za aplikante, sekcija 2.2.
 
Da li se dio sredstva može koristiti za nagradu?
 
Da, dio sredstava se može iskoristiti za dodjelu nagrada ako je ta aktivnost usmjerena ka postizanju ciljeva opisanih u Pozivu za svaki LOT. (vidjeti Vodič za aplikante – sekcija 2.3.) Ukoliko se predlagatelj projekta odluči za takvu aktivnost, treba kroz rubrike u prijedlogu projekta jasno pokazati kako takva aktivnost doprinosi cilju. Preporučujemo da to budu simbolične ne-novčane nagrade koje odgovaraju tipovima aktivnosti koje navodimo i podstičemo u Pozivu. Ako predlagatelj projekta ima namjeru organizirati natječaj za novčanu nagradu, pored simbolične vrijednosti nagrade, bilo bi potrebno voditi računa o poreznim obavezama u skladu sa zakonima BiH. Također, u opisu aktivnosti treba navesti procedure i kriterijume planiranog natječaja za nagradu koji kasnije moraju biti vjerodostojno pripremljeni i sprovedeni. 
 
Da li imate prijedlog potencijalnih saradnika koji su MIP eksperti i mogu održavati radionice u sklopu projekta sa kojim apliciramo?
 
Da, postoji tim eksperata koji su prošli kroz trening za trenere iz oblasti iz medijske i informacijske pismenosti. Svim organizacijama, kojima budu odobreni grantovi, ćemo na njihov zahtjev dostaviti listu potencijalnih trenera. 
 
Lot 2, predviđa proizvodnju TV / radio / digitalnih MIP obrazovnih programa, u suradnji s medijima i / ili lokalnim umjetničkim organizacijama. Pitanje je kakav oblik formalne suradnje, a time i finansijsko plaćanje aplikant / partnerstvo može imati s medijima, jer profitni mediji prema kriterijima ne mogu biti partneri. Da li je dopušteno plaćanje izravno medijima, ili samo osoblju koje će raditi na proizvodnji medijskih proizvoda (npr. honorari)?
 
Saradnja organizacija civilnog društva (aplikant/partnerstvo organizacija civilnog društva) s profitnim medijima može se organizirati i platiti:
 
1. kao usluga (putem fakture koju izdaju mediji sa specifikacijom usluge) ako se radi o saradnji između dva pravna lica ili
2. kao usluga od strane pojedinog novinara ili člana osoblja tog medija s kojim aplikant/partnerstvo sklapa ugovor o djelu.
 
U našoj shemi dodjeljivanja podgrantova ne navodimo preferencije za bilo koji od ovih aranžmana, to je isključivo odluka aplikanta/partnerstva. Međutim, aktivnost i troškovi trebaju uzeti u obzir da se medijski sadržaj ne treba samo producirati već i raditi na njegovoj rasprostranjenosti.
 
Što se može smatrati malom opremom do 10%?
 
Bilo koja oprema neophodna za provedbu projektnih aktivnosti, uključujući, na primjer, laptop, video kameru, fotoaparat, diktafon, printer….
 
Da li su ispitivanja javnog mnijenja prihvatljiva aktivnost?
 
Ispitivanje javnog mnjenja može biti prihvatljiva aktivnost samo ako je jasno da istraživanje, u kombinaciji s drugim aktivnostima, doprinosi ciljevima projekta, posebno onima koji su navedeni u Pozivu.
 
Da li aplikacijski formular trebamo popunjavati na engleskom jeziku kompletan ili se to odnosi samo na stav 2.1. Kratki pregled projekta Aplikacijskog formulara – Opis projekta?
 
Svi aplikacioni formulari se popunjavaju na B/H/S jezicima osim sekcije 2.1. – Kratak pregled na engleskom jeziku, u okviru dokumenta Aplikacijski formular-OPIS PROJEKTA, koja se popunjava na engleskom jeziku.
 
Da li pojedinci mogu aplicirati na ovaj poziv ili samo civilna društva/organizacije?
 
U skladu sa tačkom 2.2. Vodiča za aplikante, pravo prijave imaju sljedeći aplikanti:
 
1. Pravna lica – neprofitne organizacije registrovane u BiH, nezavisne od svih lokalnih i regionalnih vlada, javnih subjekata, političkih partija i vjerskih institucija;
2. OCD koje aktivno djeluju najmanje godinu dana (posljednih 12 mjeseci prije roka za prijem aplikacija), što se dokazuje Rješenjem o registraciji;
3. OCD koje imaju iskustvo u uspješnoj implementaciji projekata koji se odnose na jedno ili više područja: mediji, obrazovanje, zagovaranje, javne kampanje, produkcija umjetničkih programa, razvoj digitalnih inovativnih projekata.
 
Da li mogu aplicirati pojedinci koji imaju već registrovanu djelatnost iz računarskog programiranja?
 
Pravo prijave imaju samo organizacije civilnog društva koje ispunjavaju uslove iz tačke 2.2. Vodiča za aplikante.
 
Da li se sredstva isplaćuju po potpisivanju ugovora (za one kojima bude odobren projekat) ili se isplaćuje po fazama realizacije?
 
U skladu sa tačkama 4.3 i 4.4 Nacrta ugovora, dobitnicima granta će biti isplaćeno 80% ukupnog iznosa granta nakon potpisivanja ugovora a ostatak u roku od 15 dana nakon što Davalac podgranta odobri finalni izvještaj.
 
Da li koaplikant može biti škola? 
 
Javne ustanove ne mogu aplicirati na ovaj poziv za projekte ni kao aplikant ni kao partner. Pravo prijave imaju pravna lica – organizacije civilnog društva/neprofitne organizacije koje su nezavisne od svih lokalnih i regionalnih vlada, javnih subjekata, političkih partija i vjerskih institucija. Za ostale uvjete koje aplikanti/partneri moraju ispuniti molimo vidjeti Vodič za aplikante, sekcija 2.2 Ko se može prijaviti?
 
Da li dobitnici grantova u okviru Prvog poziva za podnošenje projektnih prijedloga iz oblasti MIP mogu aplicirati na ovom pozivu?
 
Da, aplikanti i koaplikanti koji su dobili sredstva u okviru prvog Poziva za podnošenje projektnih prijedloga, objavljen u januaru 2019. u okviru MGGM projekta, mogu učestvovati u drugom Pozivu.
 
Možete li nam ukratko opisati koji oblik interakcije (višednevni kampovi, seminari, kurs itd.) preferirate?
 
Možemo Vas uputiti na Vodič za aplikante, član 2.3 Koji projekti će dobiti podršku? gdje je taksativno navedeno koje vrste aktivnosti se traže te Kriterije za ocjenjivanje (tabela-strana 8.).
U skladu s tim nijedna aktivnost nema prednost nad drugom već se ocjenjuje, između ostalog, koliko i da li predložene aktivnosti vode do očekivanih rezultata i učinaka projekta.
 
Izjava aplikanta: Aplikant posjeduje sredstva za finansiranje i profesionalne kvalifikacije za implementaciju projekta - na koja sredstva se ovo odnosi (obzirom da se projekti podnose sa ciljem dobijanja granta potrebnog za realizaciju projekta)? 
 
Uputićemo vas na Nacrt ugovora o grantu, tačnije stavke 4.3. i 4.4. gdje se navodi sljedeće:
 
4.3 Avansno plaćanje EUR <unesite iznos>,  što iznosi 80% ukupnog iznosa granta, biće izvršeno u roku od 20 dana nakon što obje strane potpišu ugovor pod uslovom da su sredstva na raspolaganju Davaocu podgranta.
4.4 Preostali iznos će biti uplaćen u roku od 15 dana nakon što Davalac podgranta odobri finalni izvještaj.
 
Za pripremu finalnog finansijskog izvještaja, potrebno je dostaviti dokaze o uplatama svi planiranih troškova. S tim u vezi, dobitnik granta mora imati vlastitih sredstava da plati preostalih 20% troškova a ista će mu biti refundirana tek po odobrenju finalnog izvještaja.
 
Izjava aplikanta: Aplikant i koaplikanti, ukoliko ih ima, ne nalaze se ni u jednoj situaciji navedenoj u Odjeljku 2.6.10.1 Praktičnog vodiča (PRAG). Na koje konkretne situacije se odnosi ovaj Odjeljak?
 
Odjeljak 2.6.10.1. Praktičnog vodiča (PRAG) taksativno navodi situacije u kojim se aplikant i koaplikant ne smiju nalaziti. Između ostalog: organizacije ne smiju biti pod stečajem, nisu ispunili obaveze vezane uz plaćanje doprinosa za socijalno osiguranje ili plaćanje poreza, bili predmet pravomoćne sudske presude za prevaru, korupciju, umiješanost u organizirani kriminal, pranje novca i td. Na sljedećem linku možete naći sve navedene situacije u dokumentu Evropske komisije na engleskom jeziku http://ec.europa.eu/europeaid/prag/document.do?nodeNumber=2.6.10.1.1
 
Pitanje se odnosi za LOT 2 a koji se odnosi na:
 
Produkcija TV/radio/digitalnih obrazovnih programa o medijskog i informacijskoj pismenosti, u saradnji s medijima i/ili lokalnim umjetničkim organizacijama. U prijedlozima ovakvih projekata potrebno je posebno naglasiti očekivani doseg te načine distribucije, emitovanja, itd.
 
Pojasnite što podrazumjeva saradnja? Da li to mora biti prikazivanje na televiziji? Može li biti distribucija putem društvenih mreža. Da li način distribucije može biti putem društvenih mreža ili mora tv i radio?
 
Saradnja organizacija civilnog društva (aplikant/partnerstvo organizacija civilnog društva) s profitnim medijima može se organizirati i platiti:
 
1. kao usluga (putem fakture koju izdaju mediji sa specifikacijom usluge) ako se radi o saradnji između dva pravna lica ili 
2. kao usluga od strane pojedinog novinara ili člana osoblja tog medija s kojim aplikant/partnerstvo sklapa ugovor o djelu. 
 
U našoj shemi dodjeljivanja podgrantova ne navodimo preferencije za bilo koji od ovih aranžmana, to je isključivo odluka aplikanta/partnerstva. Međutim, aktivnost i troškovi trebaju uzeti u obzir da se medijski sadržaj ne treba samo producirati već i raditi na njegovoj rasprostranjenosti. Da li ćete koristiti jedan ili više kanala distribucije, to je isključivo odluka aplikanta/partnerstva.
 
Da li umjetničke radionice za različitim ciljnim grupama građana recimo djecom moraju imati tokom apliciranja za projekat dozvolu Ministarstva prosvjete?
 
Ne, u ovoj fazi nije potrebno imati dozvolu nadležnih ministarstava.
 
Ako se kupuje materijal za rad da li se računa iznos sa PDV ili bez? Napisano je u prezentaciji da PDV nije prihvatljiv trošak. Ako nije na koji način da se plati PDV tj.kupi materijal jer su svi računi sa PDV?
 
Dobitnici grantova će, prije početka realizacije projekta, dobiti Potvrdu Evropske komisije da su oslobođeni plaćanja PDV-a samo u okviru tog projekta. Potvrda se šalje dobavljačima kako bi oni mogli ispostaviti fakture bez PDV-a. Ovom potvrdom se ne možete osloboditi pripadajućih poreza za ugovore o djelu i ugovore o radu. Stoga, prilikom pravljenja budžeta, plate uposlenika i honorare saradnika ćete budžetirati u bruto iznosima a sve usluge za koje ćete dobiti fakture, trebaju biti bez PDV-a.
 
Mi smo NVO koja nema uposlenih. Možemo li nosioce projekta angažirati po ugovoru o djelu?  
 
Da, osobe koje nisu uposlenici organizacije aplikanta se mogu angažovati po ugovoru o djelu. U tom slučaju, prilikom budžetiranja, njihove honorare ćete unositi u dio budžeta 3.1 Naknade i honorari za članove projektnog tima koji nisu uposlenici aplikanta/koaplikanta i ne dobijaju od njih plate.
 
 
Pitanja i odgovore možete preuzeti i u PDF verziji:
 
 
Pregledano i odobreno od strane Nacionalnog/e koordinatora/ice za podgrant.